Hosszú idő után ismét belföldi hírek mozgatták az euró–forint kurzust, az idei kiigazítás lehetőségeiről szóló híradások, s az ezzel összefüggő elemzések jót tettek a jegyzésnek. Misik Sándor, a Hamilton Tőzsdeügynökség szakértője a NAPI Online-nak úgy nyilatkozott, hogy a forint izmosodása egyértelműen annak köszönhető, hogy a hírek szerint a kormány több intézkedést tervez az államháztartási hiány lefaragása érdekében.
Az euró kedden is 263 forint alatt zárt, tegnap reggel pedig még ennél is gyengébb szinten, 262,40 forinton kezdte a kereskedést. A forint a Reuters híradását követően kezdett erősödni, s nem sokkal dél előtt átlépte a 260 forintos eurójegyzést is – ahogy azt kereskedők már kora délelőtt sem tartották kizártnak. A piac pozitívan fogadta a hiánycsökkentési terveket, de vannak még kérdőjelek – fogalmazott Tóth Illés, a Budapest Economics elemzője. Az mindenesetre megnyugtató, hogy úgy tűnik, jó irányba indul az új kormány, s valamelyest előrehaladott állapotban vannak a kiigazítási tervek. Jól fogadta a piac a Standard & Poor’s délutáni közleményét is, amelyben a hitelminősítő kedvezően nyilatkozott a kiigazítási tervekről. A hírek szerinti 300-350 milliárd forintos kiigazítás rövid távon javít a költségvetés összképén, de semmiképpen sem váltja ki a strukturális reformokat. Az idei hiánycél mindenesetre elérhető közelségbe kerül, ami mindenképpen jelzésértékű lehet a befektetőknek.
Amennyiben a kormány meg is valósítja a hiánycsökkentő lépéseket, úgy az euró jegyzése 258 forintig süllyedhet rövid távon, s „ezzel vége lenne a forintsztorinak” fogalmazott Misik. Ellenkező esetben újabb forintgyengülés következhet. Ma napirenden lesz az eurókamat, s nem mindegy, hogy mit mond az ülést követően Jean-Claude Trichet ECB-elnök. A döntés és az indoklása hosszabb időre is befolyásolhatja a jegyzéseket.
