BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csaknem húszmillió euróval nőtt a külkerhiány

2006. május 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén az első két hónapban az export és az import lényegében azonos mértékben bővült, a növekedés forintban 20, euróban pedig 17-18 százalék volt – derül ki a KSH részletes adataiból. Január–februárban – előzetes adatok szerint, euróban számolva – a külkereskedelmi forgalomban a kivitel 17,5, a behozatalé pedig 16,9 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. A külkereskedelmi mérleg 19 millió euróval romlott, hiánya 410 millió eurót tett ki. A legnagyobb forgalmú árufőcsoport, a gépek és szállítóeszközök volumene exportban 18, importban pedig 15 százalékkal emelkedett. Az import forintárszintje 6, az exporté 3 százalékkal nőtt, s így a cserearány 3 százalékkal romlott. A kedvezőtlenebbé váló cserearány túlnyomórészt az energiahordozók árváltozásának következménye. A forint árfolyama 4 százalékkal gyengült, amelyen belül az euróhoz képest két és fél, a dollárhoz viszonyítva pedig 11 százalékos volt az értékvesztés mértéke. A külkereskedelmi forgalom devizaárszintje importban 2,5 százalékkal nőtt, exportban pedig valamelyest mérséklődött.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet