Budapesten az eddigiekhez képest jelentősen megugrott a luxusadó-bevallások száma, kedd reggelig 48 érkezett a főpolgármesteri hivatalba – tudtuk meg Illy Tibortól, az adóügyosztály helyettes vezetőjétől. Ez vélhetően továbbra sem közelíti meg a 100 millió forintnál értékesebb fővárosi ingatlanok valós számát. A leadás végső határideje kedd éjfél, az utolsó pillanatban postázott dokumentumok legkésőbb a hétvégéig érkeznek be a hivatalhoz. Solymáron továbbra sem érkezett bevallás, eddig ketten vették magukhoz a regisztrációhoz szükséges iratokat, miközben a településen hét luxusadó-köteles ingatlan található – mondta lapunknak Majtényi Tamás, a polgármesteri hivatal adócsoportjának vezetője. Hasonló az arány Veresegyházán: az érintettek száma majdnem tíz, bevallást azonban nem regisztráltak.
Egyelőre kérdéses, hogy az önkormányzatok mekkora szigort érvényesítenek az adó- és bevallási kötelezettségüket elszabotálókkal szemben. Egy átlátható ingatlanstruktúrájú kistelepülésen könnyen, célzottan megtalálhatók az adóalanyok, a kölcsönös érdekviszonyok viszont akadályozhatják a hatékony szankcionálást, a nagyvárosokban ugyanakkor lehetetlen az ellenőrzés – mondta korábban a NAPI Gazdaságnak Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke.
A szigor pedig nem ártana, mivel a luxusadó-bevételek várhatóan drasztikusan elmaradnak a tervezettől. Az eddigi bevallások mintegy 10 millió forintról szólnak, ám a teljes bevétel sem haladja majd meg a 100 millió forintot – mondta Deli Lajos, a főpolgármesteri hivatal adóügyosztályának vezetője az MTI-nek. A Pénzügyminisztérium előzetes becslései szerint országosan tízezer lakás és ezer üdülő értéke haladja meg a 100 millió forintot, ezek összértéke 120 milliárd forint, így 1 milliárd forint adóbevétel jöhet össze. Deli emlékeztetett arra, hogy a luxusadó új adónem, ezért a bevezetést követően legalább két évet vesz igénybe, míg az adózók és a hatóság beletanul az alkalmazásába, és gördülékenyen működik a rendszer.
