BUX 139485.15 1,35 %
OTP 44860 2,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Merre tovább, egészségügy?

2006. április 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

SZDSZ – Béki Gabriella
Radikális reform az egészségügyben csak a finanszírozási rendszer reformjával mehet végbe, ez pedig a több-biztosítós rendszer bevezetését jelenti. Amíg monopolhelyzetben van az állami biztosító, lehet ugyan a pontrendszert cizellálni – hiszen ez történik évek óta és ezért egyre átláthatatlanabb a rendszer –, de a szolgáltatók mindig megtalálják majd a kiskapukat. Természetesen más területeken is lehet és kellene lépni, például a járóbeteg-ellátás privatizálására is szükség van, de érdemi változás itt is csak a finanszírozás reformjával érhető el. Ezért ez lesz szerintem a koalíciós tárgyalások legizgalmasabb része.

Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára
Bármelyik párt elképzelései érvényesülnek a következő kormány egészségpolitikájában, pozitív fordulatra nincs reális esély. A sokat emlegetett reformok keretében többletforrásokat kellene az egészségügybe átcsoportosítani (a teljes konszolidációhoz legalább 1500 milliárd forintra lenne szükség), ehelyett minden bizonnyal újabb megszorításokkal, kórházbezárásokkal és -összevonásokkal kell szembenézni. Az orvosi kamara az egységes szolidaritáson alapuló társadalombiztosításban gondolkodik – a több-biztosítós modell bevezetése dél-amerikai állapotokat, gazdag- és szegénykórházak éles elkülönülését hozhatja, amit a szlovák példa is bizonyít. A magyar egészségügyet már csak az orvostársadalom humanitása tartja életben, de így is egyre nehezebb felvenni a küzdelmet az orvosok elvándorlásával és motivációhiányával.

MSZP – Schvarcz Tibor
Az egybiztosítós rendszert mindenképpen meg akarjuk tartani, ugyanakkor fontos lenne, ha az OEP nemcsak finanszírozna, hanem indikálna is, vagyis a minőségbiztosítás bevezetésével válogatna a minőségi, de olcsó szolgáltatásokat nyújtók között. Ugyanakkor fontos az alapellátás teljes – tokkal-vonóval való – privatizálása, a tulajdonosi struktúra megváltoztatása az ellátási kötelezettség átalakításával, hiszen ezt sok önkormányzat nem bírja. Növelni kell a GDP-ből az egészségügyre fordított arányt, jelentős számú aktív ágyat krónikussá kell átalakítani és az így felszabadult összeget az egészségügybe kell visszaforgatni. Következetesen be kell tartani a valódi biztosításon alapuló rendszert, vagyis minden jogosult mögött legyen valódi befizetés, kiszűrve a potyázókat.

Molnár Barbara
Molnár Barbara
Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet