Nem ostromolják a Fővárosi Önkormányzatot a luxusadóra kötelezettek, eddig mindössze nyolc bevallás érkezett – mondta lapunknak Illy Tibor, az adóügyosztály helyettes vezetője. A Főpolgármesteri Hivatal internetes oldalán, országos napilapokban megjelent hirdetésekben, illetve rádiós és televíziós riportokban is figyelmeztette az érintetteket, hogy május 2-án éjfélig nyújthatják be bevallásukat. Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke viszont úgy véli, intenzívebb tájékoztatásra lenne szükség, mert az ingatlantulajdonosok többsége vélhetően nincs tisztában esetleges kötelezettségeivel.
A határidő letelte után az önkormányza-tok munkatársai vizsgálatot indíthatnak a potenciális adóalanyok ellen, és határozattal megállapíthatják az ingatlan értékét. Amenynyiben meghaladja a 100 millió forintot, a bevallás elmulasztása miatt legfeljebb 100 ezer forint bírságot szabhatnak ki és kivethetik az adót is – mondta Zara. A szakértő szerint erre legfeljebb a néhány potenciális ingatlant számon tartó kistelepülések adóosztályainak lehet kapacitása, a nagyobb városok önkormányzatainak viszont nem. A fővárosban 980 ezer lakóingatlan található, és nincs olyan nyilván-tartás, amely nyomon követné ezek értékét.
Amíg nincs bevallás, lehetetlen a kivetés – tette hozzá Illy. A lapunk által megkérdezett önkormányzatok többségéhez még egyetlen bevallás sem érkezett.
Annak ellenére, hogy a százmillió forintot meghaladó értékű ingatlanok száma 30 és 50 között van Telkiben, még nem kaptunk bevallást – mondta lapunknak Lack Mónika jegyző, aki szerint a luxusadóból befolyó bevételek várhatóan nem haladják meg az ötmillió forintot a településen, ahol az ingatlanok értékét egységesen 200 ezer forintban határozták meg négyzetméterenként. Nem érkezett bevallás a solymári önkormányzathoz sem – tudtuk meg Majtényi Tamástól, a polgármesteri hivatal adócsoportjának vezetőjétől. Az ingatlanok értékelése Solymáron differenciáltabb – üdülők és többlakásos épületben lévő lakások esetében 220 ezer, egylakásos épületben lévő lakások esetében 240 ezer forint a négyzetméterenkénti ár – ez alapján a település hét darab százmillió forintnál nagyobb értékű ingatlanjának tulajdonosaitól mintegy egymillió forint folyhat be.
Gödöllőn az önkormányzat becslései szerint öt-hat olyan ingatlan van, amelynek számított értéke meghaladja a 100 millió forintot, vagyis tulajdonosa köteles lesz luxusadót fizetni. A város 300 ezer forintos négyzetméterárat vett alapul a PM által meghatározott értékhatáron belül, így a 330 négyzetméternél nagyobb építmények jöhetnek szóba, ha az értéket nem csökkentik a 100 milliós határ alá a törvényben foglalt korrekciós tételek. Gödöllőn építményadót vetnek ki, így nagyjából ismeri az önkormányzat a településen fekvő ingatlanok értékét – jegyezte meg Lőrincz József, az adóiroda vezetője.
A budakalászi önkormányzatnál tegnap egy olyan ügyfélről tudtak, aki biztosan fizet majd luxusadót, a jövő hét keddig azonban vár még néhány bevallást a hatóság. A fóti önkormányzatnál egyáltalán nem számítanak bevételre a luxusadóból, mondván: nincs olyan nagy értékű ingatlan a településen. A nagykovácsi önkormányzathoz sem érkezett még bevallás, az adóiroda munkatársai 2-3 olyan ingatlanról tudnak, amely adóköteles lehet, ha a tulajdonosok nem jelentkeznek, a határidő lejárta után felkeresik őket. A veresegyházi adócsoportnál a megállapított négyzetméterárak alapján öt bevallásra számítanak, de még nem érkezett semmi. Az itteni munkatársak is a potenciális adóalanyok felkeresésére készülnek május 2-a után.
Az adóirodák munkatársai a 100 ezer forintos mulasztási bírságból átlagosan legfeljebb 5–20 ezer forintot terveznek kiszabni. A behajtásról is nekünk kell gondoskodni, ami annál nehezebben megy, minél magasabb a bírság – magyarázta a balatonfüredi adóiroda munkatársa.
