BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Járai: Az utolsó pillanatban vagyunk

2006. április 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem okozott meglepetést a jegybank monetáris tanácsa (MT), s a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta az irányadó kéthetes kamatot, ám a NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők jelezték, hogy lassan véget ér a tartás időszaka. Az ülésen egyhangúan szavaztak a jegybankárok, ám a jövőt illető eddigi megosztottság érzékelhető volt – mondta az ülést követően Járai Zsigmond jegybankelnök. A döntést követően kiadott közleményből most sem hiányzik az egyensúlyi kockázatokra való figyelmeztetés, sőt Járai szerint „az utolsó pillanatban vagyunk”. A nemzetközi körülmények miatt ugyan pillanatnyilag nem kell különösebben aggódni, de a helyzet fenntarthatatlan, s a pénzügyi stabilitás „jelentős veszélyben van”. A piac eddig türelmes volt, de most már mind egyértelműbb a kiigazításra való „igény”, s nem lehet számítani a választások miatti kegyelmi állapot fennmaradására.
A nemzetközi befektetőházak és hitelminősítők szerint most lenne tér a reformok beindítására, mivel a választások kényelmes többséget hoztak a koalíciónak. A Fitch Ratings szerint azonban a jóléti rendszerben szükséges hatalmas változásokhoz talán nem is elegendő egy ciklus. A költségvetésben folyamatosan megjelenő reformfolyamatra van szükség – mondta a ház egy elemzője, aki a magyar elemzőkhöz hasonlóan 8 százalék körüli idei GDP-arányos deficitet vár. Az elemző – a jegybankhoz hasonlóan – a kiadáscsökkentéssel járó kiigazítást tartaná célravezetőnek a bevételnövelővel szemben.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet