BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Félmilliós bírságot kockáztat, aki lemarad

Elvileg májustól a munkavállalók mintegy fele már utánanézhet, foglalkoztatója rendesen fizeti-e utána a tb-terheket. Az ehhez szükséges hatósági regisztrációt azonban korántsem biztos, hogy minden kötelezett cég elvégzi.

2006. április 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még összejöhet az 51 ezres kötelezetti kör csaknem egészének (ez 2,04 millió munkavállalót érint) az előírt április 30-ai határidőig az elektronikus adóbevalláshoz, illetve adatszolgáltatáshoz szükséges regisztráció – tudta meg lapunk a hatóság illetékesétől. A tavaly év végén megjelent rendelet szerint a kiemelt adózóknak, a legnagyobb tízezer adózónak, valamint a havi és negyedéves bevallóknak először 2006. május 12-éig kell elektronikusan benyújtaniuk a havi munkáltatói adatokat, valamint minden egyéb esedékes bevallást ettől az időponttól kezdve elektronikusan kell teljesíteni.
Ehhez szükséges egyrészt a céget képviselő magánszemély vagy -személyek regisztrációja a kormányzati ügyfélkapuba, amit okmányirodáknál lehet megtenni.
Másrészt az adóhatóságot nyolc napon belül értesíteni kell arról, hogy a regisztrált magánszemélyek mely cég, illetve cégek képviseletét milyen adónemre, illetve adónemekre vonatkozóan látja el. Ezt jelenleg egy, a hatóság honlapjáról is letölthető adatlapon lehet megtenni.
Az 51 ezres kört február végén értesítette először az APEH a regisztrációs kötelezettségről, ekkor 42 ezer adózónak küldtek levelet, és 35 ezer adózó nem regisztrált még. Közülük ma 10 ezer adózó rendelkezik feldolgozott és érvényes regisztrációval, illetve képviselővel az e-adózásban. A legnagyobb tízezer adózó közül pedig eddig háromezren értesítették a hatóságot az okmányirodai regisztrációról, tehát itt még 7 ezer gazdálkodó tartozik ezt megtenni. Összességében a regisztrációs lapok jelenlegi feldolgozottsága mellett mintegy 25 ezer vállalkozásnak nincs rendben az e-adózásban a képviselete. Mint azt megtudtuk, jelenleg 27-28 ezer regisztrációs lap áll feldolgozás alatt, s ezek köre naponta 2-3 ezer adatlappal bővül. Elviekben tehát lehetséges a teljes körű regisztrálás a hó végéig, ám a tapasztalat szerint a beérkező jelentkezések nagy része olyan adózóktól származik, amelyeknek a jogszabály szerint csak 2007. januárjától lenne kötelező az e-bevallás. Utóbbiak száma már a regisztrációs folyamat elején is viszonylag magas (78 ezer) volt, így május közepére elérheti a 120 ezret is az elektronikusan adózó cégek száma. Az év végéig pedig összesen közel 1,2 millió cégnek, illetve vállalkozónak kell regisztrálnia – a hatóság által meghatározott ütemezés szerint –, ez a tapasztalatok szerint 0,8-1 millió magánszemély, illetve képviselő regisztrációját jelentheti, hiszen egy könyvelő több cég képviseletét is elláthatja. (A nagyobb gazdálkodóknál épp fordítva, a cégek számát jóval meghaladhatja a képviselők száma.)
Ha egy első körben kötelezett adózó nem tudja május 12-éig teljesíteni a munkáltatói adatszolgáltatást, akár 500 ezer forintos bírsággal is sújtható. Ezt akkor szabja ki az APEH, ha a késedelem nem az informatikai rendszernek és nem a hatóságnak róható fel – mondta lapunknak Nagy József főosztályvezető. Szankcióra azonban nem csak ez esetben lehet számítani: a hibás vagy hiányos adatközlés is 50–200 ezer forintos bírságot vonhat maga után, ami általános megbízás esetében ráadásul a képviselő, vagyis a könyvelő kontóját terheli. Amennyiben a hiányosság a cég hibájából következett be, azt egy fellebbezés keretében a képviselőnek kell majd bizonyítania – tette hozzá Nagy József.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet