Egyszeri tételek miatt szállt el több mint 91 milliárd forinttal a költségvetés hiánya márciusban – állítja a Pénzügyminisztérium (PM) tegnap közzétett gyorsjelentése. A PM cáfolta, hogy a költségvetési szervek kiadásai lódultak volna meg márciusban, a hiány növekedését az uniós programok végrehajtása, a pályáztatás és az ezzel kapcsolatos kifizetések okozták. A tárca szerint ezek megelőlegezett kifizetések, vagyis a hiány éven belüli lefutását befolyásolják, de az egész éves tervet nem. Pichler Ferenc szóvivő szerint nem az agráriumhoz kapcsolódó kifizetésekről van szó, ahogy azt az ellenzék állította, hanem a kohéziós és strukturális alapoknál előlegezi meg a költségvetés a felhasználóknak az uniós pénzeket. Miután a felhasználás évről évre emelkedik, a költségvetésnek is egyre nagyobb átmeneti terhet jelentenek az előlegek az év első negyedében. Az uniós pénzek egy-két hónap múlva beérkeznek a büdzsébe, vagyis a következő hónapokban a költségvetés eredetileg tervezett éven belüli lefutásához képest jobbak lehetnek a havi egyenlegek – állítja a szóvivő. Mindazonáltal az adatok szerint nem annyira a kiadásokkal, mint inkább a bevételekkel volt baj az előző hónapban. A gyorsjelentés alapján utóbbiak bő 56 milliárd forinttal elmaradtak a tervezettől, miközben a kiadásoknál „csak” 20 milliárddal lépték túl a havi tervet. Azt már korábban pedzegették a minisztérium vezetői, hogy áfából kisebb lehet a vártnál az egyenleg: e magyarázat szerint márciusban még a 25 százalékos áfa szerinti visszaigényléseket utalták vissza, miközben már az idei, 20 százalékos áfa szerint történtek a befizetések. Ez tehát csúnya tervezési hibára utal. A PM a felgyorsult szja-visszautalásokat is megemlíti gyorsjelentésében (NAPI Gazdaság, 2006. április 5., 2. oldal). Az államháztartás deficitje az első negyedévben elérte az éves terv 51,1 százalékát, ezen belül a központi költségvetés 44,6 százalékon áll, míg a tb-alapok háromhavi hiánya majd négyszeresen haladja meg az egész éves előirányzatot.
