Különösebb hangulatfokozó látvány- és show-elemek nélkül tartott tegnap néhány ezer fő részvételével nagygyűlést az MSZP és az SZDSZ, amelyen bejelentették a visszaléptetési megállapodást. A Batthyány-örökmécsesnél Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke kijelentette: négy éve békés, nyugodt kampányt folytattak a két forduló között, de az akkori eredmények is azt mutatták, hogy nem lehet lazán venni a második fordulót. A politikus emellett a koalíció közös jelöltjeinek támogatására szólított fel. Gyurcsány Ferenc a remény koalíciójának nevezte az MSZP–SZDSZ együttműködést és arra kérte saját hívei mellett azokat is, akik az első fordulóban nem szavaztak, hogy jöjjenek el két hét múlva és „védjék meg” a kormány eddigi eredményeit.
Kétpárti koalícióra készül az MSZP és az SZDSZ, ilyen keretek között minden esély megvan a győzelemre – mondta lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Egyelőre tehát úgy tűnik, a Fidesz után a kormányoldallal sem lép egységre a parlamentbe jutásával váratlanul kulcsszerephez jutó MDF. A koalíció tagjai hétfőn megállapodtak a visszalépésekről is: az SZDSZ 55, az MSZP pedig három helyen lépteti vissza jelöltjeit egymás javára az országgyűlési választások második fordulójában. Budapest V. kerületében Pető Iván, a IX. kerületben Gegesy Ferenc, Pest megye 12. számú választókerületében pedig Kuncze Gábor javára lép vissza a szocialista jelölt. Kormányzati kérdések nem kerültek szóba a megbeszélésen, vagyis az SZDSZ nem szabott feltételeket, annak ellenére, hogy korábban felmerült: csak az egykulcsos adó elfogadása esetén lépnek koalícióra a szocialistákkal. Horn szerint nem tárgyalták az egyeztetésen Gyurcsány Ferenc korábbi kijelentését sem, miszerint addig nem hajlandó kormányt alakítani, amíg a kormánypárti frakciók alá nem írják azokat a törvénytervezeteket, amelyek az államháztartási alrendszerek átalakítását szolgálják (NAPI Gazdaság, 2005. december 23., 3. oldal).
