A piacok nem hagyták kizökkenteni magukat az első forduló által, a forint a nyitáshoz képest enyhe erősödést mutatott, a hozamok kissé csökkentek, de alapvetően a régiós trendeket követték. Ilyen mozgások a múlt héten, a választásoktól teljesen függetlenül is megfigyelhetők voltak – mondta lapunknak Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője. A forgalom egyébként szélsőségesen alacsony volt, a piac kivár, ami egyrészt a délutánra várt, meglehetősen nagyra jósolt államháztartási hiányadattal – ami be is jött –, másrészt azzal magyarázható, hogy a választás első fordulója szoros volt, a végeredményre pedig még két hetet várni kell. Nyeste Orsolya szerint a következő hét várhatóan ugyancsak a kivárás jegyében telik, árfolyammozgást inkább a nemzetközi eseményektől, hatásoktól lehet várni. Önmagában a vasárnapi választás nem mozgatta meg a forintot, az euró jegyzése 266,50–267,35 forint között mozgott, a nap nagy részét ennél is szűkebb sávban, 266,80–267,20 között töltötte. Az első fordulós eredménnyel gyakorlatilag semmi sem változott, csak nagyobb különbség mutatott volna a stabilitás felé – vélekedett Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője. Hasonlóan vélekedtek a Goldman Sachs elemzői, szerintük is folytatódik a bizonytalanság.
A piac szempontjából elemzők szerint egyelőre nincs preferált koalíciós összetétel, vélekedések vannak persze, de nincs ami vezesse a véleményalkotást. Az egyik legfontosabb kérdésre, a hiánycsökkentés mikéntjére a kampány során gyakorlatilag nem kaptak választ egyik oldalról sem. A konvergenciával vélhetően csak az új kormány felállását követően foglalkoznak a befektetők. Londoni elemzők szerint a piac a Fidesz retorikája miatt inkább a jelenlegi koalíciót pártolja, hatalmon maradása esetén azonban nem hagy sok időt a költségvetési hiány kezelésére – írta az MTI. Az első piaci reakciók a baloldali koalíció első fordulóbeli eredményével kapcsolatos „óvatos elégedettségre” utalnak. A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének (DrKW) hétfőn kiadott kommentárja szerint az MSZP–SZDSZ koalíció fennmaradása lenne „a viszonylag inkább piacbarát” eredmény. A Fidesznek talán több időt hagyna a piac.
