Februárban az export értéke 4,19, az importé pedig 4,4 milliárd euró volt, ami a kivitel esetében 16,4, a behozatalnál pedig 14,5 százalékos bővülés a bázishoz képest. Mindennek eredményeként a külkereskedelmi mérlegben 216,6 millió euró hiány halmozódott fel, ami 32,5 millió euróval elmarad az előző év azonos időszakában feljegyzett deficittől – közölte előzetes adatait a Központi Statisztikai Hivatal. A februári adat az elemzői várakozásoktól még inkább elmaradt, a Reuters legutóbbi felmérésében ugyanis a második hónapra 287,29 millió euró deficitet mutatott a konszenzus. A becsült második havi számok szerint az év első két hónapjában a kivitel 8,3 milliárd eurót, a behozatal 8,73 milliárd eurót ad ki, ami 17,9, illetve 17,4 százalékos növekedés éves szinten. Így a külkereskedelmi mérleg hiánya mintegy 418 millió euró volt, ami 28 millióval több az egy évvel korábbinál.
A KSH korrigált adatai szerint az első hónapban 201,8 millió euró volt a külkereskedelmi forgalom hiánya, szemben az egy évvel korábbi 141,4 millió euróval. (A hivatal előzetes adatai még 216,7 milliós hiányról szóltak.) Az import értéke 4,323, az exporté 4,122 milliárd euró volt; így egy év alatt a kivitel 19,5, a behozatal pedig 20,4 százalékkal bővült. Januárban az importárszint nagyobb mértékű emelkedése, ezen belül is az energiahordozók drágulása miatt nőtt a külkereskedelmi hiány az egy évvel korábbihoz képest. A forintárszint az exportban 3, az importban 8 százalékkal magasabb volt a tavaly januárinál. A cserearány 5 százalékkal vált kedvezőtlenebbé, ami szinte kizárólag az energiahordozók áralakulásának a következménye (az importban a nyers kőolaj forintárszintje két és félszeresére nőtt, a földgázé 61 százalékkal lett magasabb.)
