A Magyarországon működő német tulajdonú társaságok a gazdaság helyzetét jóval szkeptikusabban ítélik meg jelenleg, mint egy évvel ezelőtt – derült ki a Német–Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új konjunktúrajelentéséből. A felmérésben részt vevők leginkább az államháztartás állapotát tartják aggasztónak, mivel emiatt jelentősen emelkednek a finanszírozási feltételekhez és az árfolyamhoz kapcsolódó kockázatok. A felmérés szerint a vállalatok körében az eurószkeptikusok száma 3 százalékról 10 százalékra emelkedett, elsősorban a termelő cégek között nyert teret ez a vélemény. Tavaly még 83 százalékuk vélte úgy, hogy 2010-ben lesz Magyarországon euró, most azonban már csak 48 százalékuk – a legtöbben 2011-re teszik a közös európai pénz bevezetési dátumát.
78 százalék azoknak a társaságoknak a részaránya, amelyek újra Magyarországot választanák befektetési helyszínnek, a fennmaradó 22 százalékuk pedig leginkább Romániában invesztálna. A szakképzett munkavállalók hiánya továbbra is problémát okoz – mondta Dirk Wölfer, a kamara kommunikációs vezetője. A vállalatok optimista helyzetértékelése pozitívan hat befektetési kedvükre: majdnem 40 százalékuk tervezi idén befektetéseinek és alkalmazotti létszámának növelését.
A megkérdezettek közül csak minden hatodik cég tervez magyarországi létszámcsökkentést. A vállalatok szerint a legnagyobb nehézséget a kiszámíthatóság és átláthatóság hiánya okozza, de jelentős probléma a korrupció elleni küzdelem erőtlensége is. Az adóterhek és az adóhivatal megítélésében mindeközben enyhe javulás következett be.
A német hátterű cégek eddig több mint 11 milliárd eurót fektettek be hazánkban. A befektetési döntéseket meghatározó tényezők közül a munkaerő-kínálat mennyisége és minősége, a stabilitás, valamint az adózási feltételek játszanak döntő szerepet – derül ki a felmérésből. Magyarország mint befektetési célpont helyzete más országokkal összevetve nagyon jó – az említett kritikák mellett is nagyon vonzó célpont: a megkérdezett 202 vállalat – köztük 25 francia, osztrák – megítélésében Kína, Szlovákia és Csehország csak egy hajszállal kap jobb osztályzatot Magyarországnál – mondta Straub Elek, a kamara elnöke.
