BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A fölösleges szolgáltatásoktól válna meg a Fidesz

A cégek adminisztrációs terheinek megfelezése részben a bürokrácia csökkenését jelenheti a Fidesz szerint, az MSZP a Vállalkozók Bankjától vár csodát, a kamara pedig az adórendszeren változtatna.

2006. március 26. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A választási licitben a Fidesz a vállalkozóknak az adminisztrációs terhek megfelezését ígéri, mégpedig az államigazgatás átszervezéséből adódó hatékonyságnövekedés által. Ez részben mára haszontalanná vált szolgáltatások megszüntetését jelenti – egy egyszerű engedély megszerzéséhez például kétszer annyi illetéket és díjat kell befizetni, mint indokolt lenne – mondta lapunknak Domokos László, a párt gazdasági programszóvivője. Konkrétumokról azonban egyelőre nem beszélt, mondván, ellenzékből nem lehet pontosan megítélni, milyen feladatok lennének az államigazgatás átszervezése terén. A tervek szerint idén és 2007-ben rohamosan terjedő online ügyintézéssel kapcsolatban alapvetően pozitívan vélekedik a Fidesz, az internetes állami szolgáltatások jövőjéről azonban még nem nyilatkoznak. Az mindenesetre már eddig is kiderült, hogy a Magyar Fejlesztési Bank Rt. átalakításával – amely az MSZP tehercsökkentő terveinek gerincét képezi – nem ért egyet a párt (NAPI Gazdaság, 2006. február 13., 2. oldal). A Fidesz szerint ugyanis a pályázatokkal kapcsolatos egyablakos ügyintézés már csak azért is adott, mivel az ügyek többségét a kereskedelmi bankoknál intézik a vállalkozók.
Az MSZP ezzel szemben – kormányon maradása esetén – a Vállalkozók Bankját olyan intézménnyé kívánja alakítani, amely információs központként működik, segít megtalálni a legkedvezőbb feltételeket biztosító partnereket a fejlesztésekhez, valamint leegyszerűsíti a cégalapítási procedúrát az EU-irányelvnek megfelelő egyablakos ügyintézés keretében. Kékesi Tibor, a párt költségvetési munkacsoportjának tagja szerint azonban nem szabad annyira leegyszerűsíteni a cégalapítást, hogy túlzott kockázatvállalásra ösztönözzön, vagyis megfelelő háttér nélküli, valószínűsíthetően versenyképtelen „kényszervállalkozók” lepjék el a piacot.
A mindkét oldalon partnerként hívott vállalkozói szervezet, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara szerint ugyanakkor elsősorban az adórendszer átalakítása és az ehhez kapcsolódóan szigorúbb ellenőrzés, a feketegazdaság kiszorítása hozhatná meg a kívánt adminisztrációs tehercsökkentést. A túlburjánzó bürokráciát ugyanis elsősorban az elöregedett adórendszer generálja, így kevesebb adónemre, és azok rendszerbe foglalására lenne szükség – véli Vadász György, a kamara általános elnöke. A luxusadó bevezetése például több kiadással, mint bevétellel jár – jegyzi meg Vadász. Az elnök szerint a bürokratikus dzsungel csökkentésének érdekében a mikrovállalkozók akár többletadóterhet is vállalnának. Az online ügyintézés kapcsán ugyanakkor figyelmeztetett Vadász: a magyarországi kkv-k jelentős része alultőkésítettsége miatt egyelőre nem rendelkezik a szükséges technológiai apparátussal.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet