BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kérdések

2006. március 23. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Választási sorozatunk lezárásaként három kérdést tettünk fel a négy parlamenti pártnak. A válaszokban lényegében összefoglalják mindazt, amit szerintük a programjaikról a szavazópolgároknak tudni érdemes.

– Mit emelne ki a párt programjából, ami Ön szerint a legfontosabb üzenetet tartalmazza a munkavállalóknak, a vállalkozóknak, a pályakezdőknek, illetve a befektetőknek?
– Ön szerint a pártprogram megvalósulása esetén mennyivel javulhat az említettek jövedelmi pozíciója (reálnövekedés) 2006 és 2010 között?
– Melyik más pártban lát potenciális szövetségest e programpontok megvalósítására, legyen szó természetes szövetségről vagy kormány- és ellenzéki pártok közötti együttműködésről?

Kóka János, SZDSZ
1. Az SZDSZ egyetlen, egységesen húszszázalékos adókulcsot vezetne be, mivel ezáltal egyszerűbb, igazságosabb, versenyképesebb adórendszert tudunk teremteni.
A pályakezdők esélyeit javítja a liberális oktatáspolitika, mely használható tudást ad. Ugyanakkor mi, liberálisok azt mondjuk: nem az az állam feladata, hogy mesterségesen munkahelyeket hozzon létre. Rendkívül fontosnak tartom, hogy egyre több fiatal vágjon bele saját vállalkozásba – nem kényszerből, hanem azért, mert így válhat saját maga főnökévé; így válhat sikeressé és gazdaggá.
A befektetők számára nemzetközileg is versenyképes gazdasági környezetet teremtünk és minden jogi eszközzel garantáljuk, hogy tulajdonukat a nacionalista és populista törekvések egy pillanatra se veszélyeztessék. Eltökélten folytatjuk a privatizációt.
A következő kormányzati ciklus első két esztendejét az államháztartás rendbetételének szenteljük. Már csak azért is, hogy ne legyen akadálya az euró 2010-es bevezetésének. Egyben elindítjuk a nagy elosztórendszerek és a közigazgatás reformját.

2. A reálnövekedés pontosan kalkulálható az egykulcsos adórendszerre áttérés esetén – 20 százalékkal fogunk adózni, egyúttal viszont megszűnnek az áttekinthetetlen kedvezmények, mentességek.

3. Olyan pártban nem, amelyik visszaállamosításról beszél, amelyik felelőtlen és teljesíthetetlen ígéretekhez kéri a támogatásunkat. Ezért idén nem látunk esélyt a konzervatívokkal bármiféle szövetségre – de nyitottak vagyunk az egyes ügyek mentén az együttműködésre. Ugyanakkor az is tárgyalásokat igényel, hogy elfogadtassuk a szocialistákkal: a betegért versengő biztosítókra épülő, új egészségügyet kell építenünk. Egykulcsos adórendszert akarunk, és – adott esetben – ennek fontosságáról is meg kell győzni a szocialistákat. Látok arra esélyt, hogy el tudjuk fogadtatni programpontjainkat.

Katona Kálmán, MDF
1. A munkába állás lehetőségeinek növelése érdekében az MDF bevezetné az egykulcsos adót, mérsékelné a járulékokat, rugalmasabbá tenné a foglalkoztatási szabályokat, elősegítené a különböző munkaerő-piaci technikák meghonosítását (részmunkaidős foglalkoztatás, távmunka, közmunkaprogramok kiszélesítése, szakmák és régiók differenciált kezelése).
Az MDF erősítené a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség hatáskörét, növelné költségvetési támogatását. A hazai beszállítók érdekében állami megrendelések esetén az MDF protekcionista szerződéseket szorgalmaz. Ezen szerződések a hazai piacon tevékenykedő külföldi érdekeltségű cégeket (multinacionális vállalatokat) a magyar beszállítók meghatározott arányú igénybevételére köteleznék. Fontosnak tartjuk a vállalkozók adminisztrációs terheinek csökkentését. A jelenlegi kamattámogatási rendszer helyett – amely legfeljebb a vállalkozók 2–4 százalékát érinti – állami garanciaalap létrehozásával támogatnánk a kis- és középvállalkozások hitelhez jutását. Támogatjuk továbbá, hogy az áfa befizetése csak a számla kiegyenlítése után váljék kötelezővé, az áfa visszaigénylése pedig csak a számla kiegyenlítése után váljék lehetővé.
Sürgetjük az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakképesítések számának drasztikus csökkentését. Alapvető követelmény a munkaerőpiac változásaihoz igazodó, rugalmas szakképzési rendszer kialakítása.
Úgy véljük, a kis- és közepes vállalkozásoknak az iparűzési adót nem a forgalom után, hanem az eredmény után kellene fizetniük és mérsékelni kell azt. Fő célkitűzésünk az adórendszer stabillá és kiszámíthatóvá tétele.

2. Az MDF Normális Magyarországért programja megvalósulásával 16–20 százalékos reálbér-növekedést várunk.

3. A másik három parlamenti párt mindegyikének vannak olyan programpontjai, amelyeket az MDF támogathatónak talál.

Élő Norbert, MSZP
1. Az szja-sávhatár fokozatos emelése következtében 2010-re az átlagbér 130 százaléka, a keresők mintegy 70 százaléka a legkisebb adókulcs szerint adózik. A minimálbér előre meghatározott ütemben emelkedik, a szakmunkások részére magasabb minimálbér lesz kötelező. A START-plusz és a START-extra program keretében a tartós munkanélküliek és a gyesről visszatérők az első évben 18,5 százalékos, a második évben 8,5 százalékos járulékkedvezményt kapnak, csakúgy, mint a pályakezdők. Négyszázezer új munkahelyet teremtünk az építőiparban, az idegenforgalomban. A Babakötvény megőrzi reálértékét.
A Fészekrakó programmal, a szociálpolitikai támogatással gyakorlatilag saját pénz nélkül lehet az első lakáshoz jutni. Az albérlethez havi 20 000 forint lakbértámogatást adunk a rászorulóknak.
A tb-járulék 5 százalékponttal csökken 2010-ig. A tételes egészségügyi hozzájárulást eltöröljük még az idén. Az iparűzési adó 2007-ben megszűnik. A Magyar Vállalkozók Bankja létrehozásával minden állami finanszírozás egy helyen történik. Hétszázmilliárd forint támogatáshoz jutnak a kis- és középvállalkozások. Egyszerűsített cégbejegyzési eljárást vezetünk be 2007-től. A közbeszerzéseknél a hazai vállalkozásokat előnyben részesítjük. Támogatjuk a kisebb cégek tőzsdére vitelét. 2010-re szigorú költségvetési gazdálkodás mellett bevezetjük az eurót.

2. A GDP reálnövekedése a 2006–2010-es időszakban 4–7 százalékos lehet évente. A reáljövedelmek növekedése 3–6 százalékot érhet el évente.

3. Az SZDSZ a potenciális szövetséges. A két párt programja az arany középút mentén összeegyeztethető. A legkisebb távolság itt van a gazdasági programok között. A kisebb parlament, a kevesebb állami bürokrácia érdekében, a kétharmados törvényekben szoros együttműködést képzelünk el az ellenzéki pártokkal.

Varga Mihály, Fidesz
1. Ha a Fidesz bizalmat kap a választópolgároktól, július elsejétől több mint 30 százalékkal, a mostani 29 százalékról 19 százalékra csökkentjük a társadalombiztosítási járulékot. A munkaalapú gazdaságpolitika megvalósítása érdekében 2007. január elsejével Új Széchenyi Tervet indítunk, amelynek fő pillérei: a munkaadók által fizetett adó- és járulékterhek radikális csökkentése, az infrastruktúra gyorsított fejlesztése, a kis- és középvállalkozások feltőkésítése és közvetlen munkahelyteremtő, foglalkoztatásbővítő programok. Támogatjuk a pályakezdő diplomásokat alkalmazó vállalkozásokat: azokat a munkaadókat, akik diplomás pályakezdőket alkalmaznak, az első két esztendőben százszázalékosan mentesítjük a foglalkoztatásuk után járó társadalombiztosítási járulék megfizetésétől.

2. A jövedelmi pozíció a gazdaság teljesítményével arányosan növekszik majd. A családok jövedelme az átlagnál jobban növekszik majd, mert a Fidesz bevezetné a családbarát adózást. Ennek lényege, hogy az adórendszer figyelembe veszi, ha valaki a jövedelméből másokat is eltart, így minden eltartott családtag – szülő, gyermek, ápolásra szoruló rokon – után meghatározott összeggel csökken a személyi jövedelemadó alapja.

3. A Fidesz a szolidaritás, a polgári értékrend és a munkaalapú gazdaság jegyében már megállapodást kötött a KDNP-vel, az MKDSZ-szel, a Nemzeti Fórummal, a Kisgazda Polgári Egyesülettel, a Magosszal, a Lungo Drommal, a Vállalkozók Pártjával és a Fidelitasszal. A szövetségben a magyar társadalom minden fontos csoportja képviselteti magát, így abban minden magyar ember pártállásra való tekintet nélkül megbízhat.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet