BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fájdalmas, de szükséges kiadáscsökkentés kell jövőre

Az euró 2010-es bevezetése és az egyensúlyi növekedési pálya fenntartása csak akkor lehetséges, ha 2007 az erőteljes kiadáscsökkentésről szól, amit egyaránt megérezne a költségvetési szektor és a lakosság – az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézete szerint.

2006. március 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az új kormánytól várható egyensúlyjavító lépések megtétele esetén sem csökken az államháztartás eredményszemléletben számolt hiánya idén a GDP 5,6 százaléka alá – állapítja meg legújabb progrózisában az Ecostat. A kutatóintézet szerint a büdzsé kiadási oldalán idén semmiképp sem lehet javulásra számítani, a későbbiekben azonban a kiadások lefaragását a költségvetési szektorban erőteljes létszámcsökkentéssel, a természetbeni tb-juttatások 10 százalékos mérséklésével, valamint a közösségi fogyasztás és beruházások reálértékének 1-2 százalékos szűkítésével kell elérni. Amennyiben sor kerül e kiigazításra – és emellett a befektetői környezet is kiegyensúlyozottan változik –, van esély a kamatszint csökkentésére, más forgatókönyvek megvalósulása esetén a monetáris szigorítás sem kizárt. Az euró 2010-es bevezetése szintén csak meglehetősen rigorózus fiskális politika esetén képzelhető el. Az elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy a kiigazítás rövid távon jelentős veszteséget okozhat ugyan, ám az országot csak így lehet az egyensúlyi növekedési pályán tartani, csak így biztosítható 4 százalék feletti bővülés.
Az előrejelzés szerint idén 4,3 százalékos GDP-növekedésre lehet számítani, amennyiben sikerül tartani a 6 százalék körüli átlagos kamatszintet és mérsékelten nő az euró árfolyama. Az infláció sokéves mélypontra, 2,3 százalékra süllyedhet, s a lakossági fogyasztás 3 százalékkal nőhet, amely lényegében megfelel a reálkeresetek tervezett emelkedésének. A folyó fizetési mérleg hiánya ugyanakkor alig változik, az Ecostat szerint idén a GDP 7,7 százalékát teszi ki. A korábbi trendeknek megfelelően alakul a külkereskedelem helyzete is 2006-ban, a kivitel 10,1 százalékos növekedését várja az intézet.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet