BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kapkodja el a jegybank a szigorítást

Az elemzők szerint hétfőn nem kell jegybanki kamatemelésre számítani az árazások ellenére sem, a monetáris tanács nem akar pánikot kelteni.

2006. március 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem lesz kamatemelés hétfőn – vélekednek csaknem egyöntetűen a lapunk által megkérdezett elemzők. A szakértők többsége már a keddi rumli (NAPI Gazdaság, 2006. március 16., 1–3. oldal) után is azon az állásponton volt, hogy a jegybank megőrzi higgadtságát és nem rohan egyből kamatot emelni. A forint azóta jelentősen korrigált, bár nem került ki a kockázatos zónából. Az árazások alapján – amennyiben hatékonyan akar lépni a monetáris tanács (MT) – legalább 100 bázispontot kellene szorítania, ám ezt akár pániklépésnek is értékelhetné a piac, s komoly hangulati hatása lenne. Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője úgy látja, ekkora emelés okozta stabilizációra akkor lenne szükség, ha komoly eladási hullám indulna be, és az euró kurzusa 270–275 forinton mozogna. Ráadásul a kötvénypiac viszonylag jól állta a sarat, s kevésbé reagált a gyengülésre. A mostani helyzetben úgy látjuk, hogy a jegybankárok nem emelnek hétfőn, de viszonylag határozott kommentben tudatják, hogy adott esetben (ha az euró jegyzése tartósan 261 forint felett marad) mit lépnek majd – mondta Tóth Illés, a Budapest Economics elemzője. Az elemző szerint esélyes, hogy a magyar valuta visszaerősödik a 260 forintos kurzus alá, ezen kilátásokat a piac is alátámasztotta. Jelentősen erősödött a forint: az eurót délután öt óra tájban 258,60/70 forinton jegyezték, mintegy négy és fél forinttal a keddi 263,20/50 forint alatt. Kereskedők szerint a forint egyrészt a régiós devizákkal együtt mozgott és a „többet gyengült, többet erősödött” hatás érvényesült. Másrészt a dollár a nap folyamán jelentősen gyengült, ami szintén a forintot hajtotta felfelé.
Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír elemzője tartást vár a hétfői MT-üléstől, ugyanakkor szerinte a tanácstagok nem képviselnek majd egységes álláspontot. Némiképp eltérő véleményt képvisel Németh Dávid, az ING Bank elemzője, szerinte ugyanis a jegybankárok ezúttal is követik a piaci várakozásokat, és beemelik az árazott 50 bázispontot. A kommunikációt illetően viszont ő is karakánabb megnyilvánulásra számít. Az éves kamatpályát illetően már nem ennyire egybehangzó az elemzői kar véleménye: Török az év végére 6,5 százalékos alapkamatot vár, Nyeste viszont a jelenlegi kamatszint tartására számít – amennyiben nem kell rendkívüli eseményekkel szembenézni. A kamat csökkentéséről az elemzők most nem ejtenek szót.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet