NAPI Gazdaság
A kamatadó bukásával is zárulhat a választási ígéretverseny, jelen állás szerint egyedül az SZDSZ tart ki teljes mellszélességgel az adó 2007-ben esedékes bevezetése mellett. Az MDF programja fogalmaz e kérdésben a legvilágosabban: ha nyernek, nem lesz sem kamat-, sem árfolyamnyereség-adó. Az SZDSZ-ben viszont azzal számolnak, hogy 2008-tól 20 százalékra emelkedik az adó mértéke. Az MSZP-ben lapunknak először kategorikusan kijelentették, hogy a kamatadó bevezetését nem tartják szükségesnek, majd úgy finomítottak, hogy a mentességre vonatkozó határértékek fokozatos módosítását nem tartják elképzelhetetlennek. A Fidesznek most fontosabb a munka világát érintő közterhek csökkentése, a tőkejövedelmek megadóztatását nem tartják időszerűnek.
A portfóliójuk miatt aggódó befektetők persze más szempontokat is mérlegelhetnek. Piaci vélemények szerint egy Fidesz-győzelem enyhe esést produkálna a piacon, de földrengésszerű elmozdulásra nem kell számítani. Új helyzetet hozhat viszont a jelenlegi jegybankelnök mandátumának lejárta jövő ilyenkor: egy szocialista győzelem esetén mindenképpen más viszony alakulna ki az MNB és a kormány között, ami a kamatpolitikán keresztül nyomot hagyhat a pénzpiacokon elérhető hozamokon.
