BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Befolyik a kazah adósság?

2006. február 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eredményesen zárult a Kazah Köztársaság által hivatalosan el nem ismert magyar gázkövetelések értékesítésére kiírt pályázat – adta hírül a Pénzügyminisztérium. A tárca közleményéből azonban a győztes kiléte nem derül ki, kérdésünkre a tárca sajtóosztályán azt mondták: mivel az érintett céget postán értesítik, néhány napot várni kell, nem szeretnék ugyanis, ha a sajtóból értesülne a győzelméről. Az sem publikus egyelőre, hogy a nyertes cég milyen törlesztési konstrukciót dolgozott ki. A nyertesnek az ajánlatban foglalt kötelezettség teljesítésére egy hónap áll rendelkezésére. Amennyiben a törlesztési konstrukciót ennyi idő alatt nem sikerül lebonyolítani, úgy a kormány döntése alapján a pénzügyminiszter feladata, hogy folytassa a jamburgi gázkövetelés rendezésével kapcsolatos hazai és nemzetközi egyeztetést.
A pályázatot a pénzügyminiszter jóváhagyásával a kincstár írta ki 2006. január 30-án (NAPI Gazdaság, 2006. január 31., 1–2. oldal). A gázkövetelés – amellyel a szovjet utódállamok közül Kazahsztán utolsóként „lóg” – még abból az időből származik, amikor Magyarország a kilencvenes évek elején folytatta a jamburgi egyezményben meghatározott együttműködést, és további létesítmények készültek el magyar részvétellel a helyi gázmezők kiaknázását, hasznosítását szolgáló beruházás részeként. A Kazahsztán által el nem ismert gázkövetelés információnk szerint hozzávetőleg 1,4 milliárd köbméter. Így a szóban forgó adósság első közelítésben, kamatok és egyéb költségek nélkül csaknem 300 millió dollárt tesz ki.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet