A korábbi évekkel összevetve eredményes 2005 után ismét jó évre számít az idegenforgalmi szakma. Ezzel a magyar idegenforgalom illeszkedik a nemzetközi trendekbe, a Turisztikai Világszervezet prognózisa szerint ugyanis az elmúlt évek rendkívül kedvező trendje vélhetően folytatódik, ennek nyomán 2006-ban a nemzetközi turistaérkezések számának 4-5 százalékos növekedése várható. Már az év elején a korábbiaknál több megkeresés, illetve konkrét ajánlatkérés és megrendelés futott be – mondta lapunknak Molnár Gabriella, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke, aki szerint a madárinfluenza egyelőre nem befolyásolja a forgalmat.
A Magyar Turisztikai Hivatal elnökhelyettese, Kovács Miklós a vendégéjszakák 3,2 százalékos idei növekedésére számít. Az eddigi tapasztalatok alapján az idén a Francia- és Olaszországból érkező vendégek száma emelkedik, és a legnagyobb küldő piac, Németország a korábbi visszaesés után ismét erősít (elemzések szerint a németek összesen 2 százalékkal több utazást terveznek az idén). Várhatóan fennmarad az USA-ból és a skandináv országokból érkező turisták számának emelkedő tendenciája is.
Az ország két nagy turisztikai központjának – Budapest és a Balaton – vonzereje vélhetően nem csökken, sőt Budapesten kifejezetten kedvező képet mutatnak a rendelések. Mellettük egyértelműen a nyugat-magyarországi fürdőhelyek számíthatnak jelentősebb növekedésre. Az idegenforgalmi fogadókapacitások mind a fővárosban, mind pedig az említett fürdőrégióban jelentősen bővülnek: az idén megnyílik a New York palota épületében a Boscolo-csoport legfelső kategóriájú szállodája, valamint a VI. kerületben a Zara Hotel. Szakemberek szerint 5 százalékos áremelésre lehet számítani a szállodaiparban. Az árcsökkentés ellen hat, hogy az ágazatot nem érinti az áfacsökkentés, miután a 15 százalékos kulcs alá tartozik.
