BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövedelmező a magas ponthatár

2006. február 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Akár elektronikus, akár hagyományos postai formában történik, elérkezett az utolsó nap a felsőoktatásba igyekvők számára a jelentkezési lapok leadására. Az online változat két éve debütált 100 fős „próbajárattal”, tavaly már 9 ezren választották ezt a megoldást, számuk várhatóan az idén tovább nőtt. A kétszintű érettségi bevezetése óta komolyan megugrottak a ponthatárok, akinek ez túl magasnak bizonyul, pótmegoldásnak marad a költségtérítéses képzés – ez pedig jelentős bevételt jelent a felsőoktatási intézmények számára.
A Budapesti Corvinus Egyetem (volt BKÁE) évi bevételeinek nagyjából felét teszik ki a saját bevételek – tudtuk meg Kővári Attilától, a BCE pénzügyi főigazgató-helyettesétől. A 6,8 milliárd forint állami hozzájárulás mellett – amelyből 1,5 milliárd hallgatói támogatás, tehát ennek a pénznek az egyetem csak „postása” – 5,6 milliárd a saját bevétel. A legnagyobb rész ebből a képzésből származó bevétel (2,9 milliárd forint), emellett vagyonhasznosítás és eseti bevételek szerepelnek ezen az oldalon. Mintegy 300 millió forintos bevétel származik külföldi hallgatók tandíjából – mondta Kővári. Nappali alapképzésben általános közgazdász szakon 280 ezer forint jelenleg a költségtérítés félévente, amely a hallgató költségei mellett az államilag finanszírozott hallgatók ráfordításainak egy részét is fedezi.
Hasonló tandíj (300 ezer forint szemeszterenként) mellett mégis egészen más a saját bevételek aránya az összbevételhez képest a Magyar Iparművészeti Egyetemen. A saját bevétel mindössze 14,4 százalék, az állami hozzájárulás 85,6 százalékával szemben – tudtuk meg Bankó Sándor gazdasági főigazgatótól.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet