A Reuters szerint Magyarország – Cseh- és Lengyelországgal együtt – az új EU-tagok sorának a végére került a közös valuta bevezetése szempontjából. Többet kell munkálkodni az eurózóna makrogazdasági előírásainak teljesítése érdekében, ami általában népszerűtlen reformok bevezetését jelenti. Az új kormánynak pedig nehéz feladatot jelent majd az államháztartási hiány lefaragása az elemzők szerint. A legvalószínűbbnek tartott forgatókönyv így 2010-es ERM II tagságot vár Magyarország számára. Az euró 2010-es bevezetéséhez 2008-ra 3 százalékra kellene mérsékelni az áht-hiányt, ám „erre sem a képesség, sem az akarat nem látszik” – vélik a Reuters által megszólaltatott elemzők. A kötvénypiaci hozamok eltérései is azt sugallják, hogy Magyarország elmarad a régiótól a konvergenciakritériumok teljesítésében. Elemzői vélemények ismeretében azonban a 2012-es euró is optimista, mivel többen is 2013–14-et tartják reálisnak.
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter viszont úgy véli, 2008-ban Magyarország beléphet az ERM II árfolyamrendszerbe, így 2010-ben az euró lehet a magyar fizetőeszköz. Ennek feltétele a gazdasági növekedés gyorsítása, a takarékosabb állam és az uniós források jó felhasználása. Kóka szerint a növekedés 4 százalékról 5 százalékra történő emelése 200 milliárd forint többlet nemzeti összterméket jelent, amelynek jövedelemcentralizációs hatása 80-100 milliárd forint pluszbevételt hozna egy évben az államkasszába. A maradék privatizálható cégek piacra vitele 100 milliárdot hozna – tette hozzá.
