BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkent a külkerhiány

2006. február 2. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly január–novemberben a kivitel volumene 10 százalékkal, a behozatalé pedig 5 százalékkal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest – derül ki a KSH előzetes adataiból. A növekedés üteme euróban mérve 11, illetve 8 százalékos volt, folyó áras forintadatokból számítva az export 9, az import 6 százalékkal bővült. A külkereskedelmi mérleg 1,131 milliárd euróval javult, hiánya 2,595 milliárd eurót tett ki – egy éve 3,726 milliárd euró volt., a cserearány 2 százalékkal romlott. A novemberi 190,2 millió eurós deficit számottevően elmarad az októberi 302,1 millió eurótól (NAPI Gazdaság, 2005., december 27., 2. oldal), illetve gyakorlatilag megegyezik az megelőző év novemberének 188,7 millió eurós hiányával.
Az időszakon belül a forgalom első félévi növekedési ütemét – különösen az importban – jelentősen befolyásolták az uniós csatlakozás miatti bázishatások: az export-import olló a kivitel javára nyílt, ami jelentősen javította a mérleget.
A július–novemberi időszakban lényegében kiegyenlítette egymást a forgalom két irányának értékbővülése. A kivitel forintárszintje 1 százalékkal csökkent, a behozatalé hasonló mértékben nőtt. Az árak változását az energiahordozók csaknem 30 százalékos drágulása (importban a földgáz árszintje 25, a nyersolajé 40 százalékkal lett magasabb), valamint a gépek és szállítóeszközök árszintjének 3 százalékos mérséklődése határozta meg.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet