BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatósági ügyben nincs lobbizás

2006. január 29. vasárnap, 17:14

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

napi gazdaság
Ha meg tudnak egyezni a módosító indítványokról a parlamenti pártok, akkor még februárban végszavazásra kerülhet a közel egy évtizede csúszó magyar lobbitörvény. Az érdekkijárási tevékenységet már az Orbán-kabinet is megkísérelte szabályozni, ám a mostanitól teljesen eltérő alapkoncepcióval. Akkor a korrupcióellenességre koncentráltak, most viszont egy a lobbizást üzletszerű tevékenységként felfogó, csak annak legális formáira kitérő javaslatot tárgyalhat a parlament. A törvény az érdekérvényesítés e formáját csak az azt üzletszerűen, megbízás alapján végző személyek, illetve szervezetek számára tenné lehetővé, ezen viszont több módosító indítvány is változtatna. A Fidesz és az SZDSZ is nyújtott be olyan módosítókat, amelyek komolyan megváltoztatnák a tervezet tárgyi hatályát: mindkét párt úgy véli, hogy a lobbizást nem szabad megengedni minden közhatalmi döntésnél, csupán a jogszabályalkotáshoz kötődőek esetében. Elutasítják a pártok a hatósági, a koncessziós és a közbeszerzési ügyekben való érdekkijárást is. A tervezet lényeges eleme a lobbista beszámoltatása, illetve tevékenységének nyomon követése; a Fidesz szerint a döntéshozó számára (is) elő kell írni beszámolási kötelezettséget. Magyar szakmai körökben nemcsak a szabályozástól várják a tevékenység megítélésének változását; a jelenleg éppen az évszázad lobbistabotrányát figyelő USA példája is azt mutatja, attól hogy hivatásos lobbista valaki, még lehet korrupt.

Barabás János T.
Barabás János T.
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet