BUX 138772.16 -0,06 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kopint: áprilisra meglesz a hiány fele

2006. január 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Fölfelé módosította idei növekedési prognózisát a Kopint-Datorg, az októberi konjunktúrajelentésben szereplő 4 százalékos GDP-növekedést a tegnap bemutatott előrejelzésben 4,3 százalékra emelték. A GDP-hez viszonyított államháztartási hiány mértékét – magánnyugdíjakkal korrigálva – most 6,7 százalékra teszik. A Kopint szerint a tavalyi, várható 6,5 százalékos eredményszemléletű deficit az újonnan csatlakozó uniós tagok között a legnagyobb, de az sincs kizárva, hogy a 25 tagú EU-n belül is az. Ez a vártnál kisebb fogyasztási adóbevételnek és a tervezettnél 234 milliárd forinttal nagyobb költségvetési kiadásnak köszönhető, hasonlóan az idei bevételek túl-, a kiadások pedig alultervezettek.
A idei államháztartási kilátásokról a második félév elején lehet majd hozzávetőleg valós képet kapni. A PM előrejelzése szerint ugyanis a 2006-ra tervezett hiány majdnem fele az év első harmadában „zsebben” lesz, tehát nyárig a magas havi hiányszámok is a „tervezettnek megfelelőek” lesznek. Emellett az új kormánynak szeptember 1-jéig kell az új konvergenciaprogramban konkrét lépéseket felvázolnia az államháztartási hiány csökkentésének módjáról. A nyári hónapok államháztartási lépései tehát döntőek lesznek a gazdaság hosszú távú kilátásai szempontjából.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet