Fölfelé módosította idei növekedési prognózisát a Kopint-Datorg, az októberi konjunktúrajelentésben szereplő 4 százalékos GDP-növekedést a tegnap bemutatott előrejelzésben 4,3 százalékra emelték. A GDP-hez viszonyított államháztartási hiány mértékét – magánnyugdíjakkal korrigálva – most 6,7 százalékra teszik. A Kopint szerint a tavalyi, várható 6,5 százalékos eredményszemléletű deficit az újonnan csatlakozó uniós tagok között a legnagyobb, de az sincs kizárva, hogy a 25 tagú EU-n belül is az. Ez a vártnál kisebb fogyasztási adóbevételnek és a tervezettnél 234 milliárd forinttal nagyobb költségvetési kiadásnak köszönhető, hasonlóan az idei bevételek túl-, a kiadások pedig alultervezettek.
A idei államháztartási kilátásokról a második félév elején lehet majd hozzávetőleg valós képet kapni. A PM előrejelzése szerint ugyanis a 2006-ra tervezett hiány majdnem fele az év első harmadában „zsebben” lesz, tehát nyárig a magas havi hiányszámok is a „tervezettnek megfelelőek” lesznek. Emellett az új kormánynak szeptember 1-jéig kell az új konvergenciaprogramban konkrét lépéseket felvázolnia az államháztartási hiány csökkentésének módjáról. A nyári hónapok államháztartási lépései tehát döntőek lesznek a gazdaság hosszú távú kilátásai szempontjából.
