A Magyar Nemzeti Bank – a fizetésimérleg-statisztika összeállításáért felelős nemzeti intézmény – a Központi Statisztikai Hivatal együttműködésével új, közvetlen jelentéseken alapuló adatgyűjtési rendszer kialakítását kezdi meg, amely a várakozások szerint 2008. január 1-jén lép életbe. Az adatgyűjtési rendszer átalakítása az uniós szabályozás változása, valamint az adatigények folyamatos bővülése miatt vált szükségessé. Az adatszolgáltatók részéről a változás eltérő erőforrásokat igényel majd, a szervezet típusától, méretétől és a fizetési mérleg adatszolgáltatásában való érintettségétől függően. Ez rövid távon akár költségnövekedést is okozhat egyes adatszolgáltatóknál. A fizetési mérleg adatszolgáltatása jelenleg a pénzátutalások jogcímezésén alapul, amely nagyrészt a hitelintézetek jelentéseire támaszkodik. A határokon átnyúló, euróban történő fizetésekről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet meghatározza, hogy milyen értékhatár fölött kötelező a fizetési mérleg összeállításához kapcsolódó adatszolgáltatás. Jelenleg ez a jelentési értékhatár 12 500 euró, amely várhatóan a közeljövőben 50 ezerre emelkedik.
