BUX 139638.97 0,57 %
OTP 45600 0,66 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Reuters 2013-ra várja az eurót

2006. január 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Januári felmérésében a Reuters először kért becsléseket a választásokat követő év államháztartási hiányára. A válaszadók szerint az új kormány jelentősen csökkentheti a hiányt az első teljes évében, ez azonban messze nem elegendő az euróbevezetés költségvetési feltételeinek 2008-as teljesítéséhez, és a 2010-es eurócsatlakozáshoz. A várakozások szerint az ország 2013-ban léphet az euróövezetbe. Az elemzők szerint bizonytalanná teszik a következő év gazdasági folyamatainak előrejelzését a választások, valamint az, hogy nem látható előre a felálló kormány gazdaságpolitikája. Az idei áht-hiányt illetően nem változott az elemzők várakozása: a nyugdíjreform költségei nélkül számított eredményszemléletű deficit elérheti a GDP 7,9 százalékát, azaz jelentősen magasabb lesz a tavaly felfelé módosított 6,1 százalékos célnál. Az egy évre visszatekintő infláció az áfacsökkentés következtében januárban tovább mérséklődik. Ez a hatás 2007-ben eltűnik az indexből, az infláció a Reuters konszenzusa szerint mégis az MNB és a kormány 3 százalékos középtávú célja alatt marad. Az elemzők hozzátették: ha nem volnának jelentős piaci kockázatok, az inflációs kilátások akár a jegybanki kamat további leszállítását is megengednék. A jegybankot mégis óvatossá teszi az Egyesült Államok és az eurózóna kamatainak egyelőre bizonytalan emelkedése, valamint az ezek – és a magas áht-hiány – függvényében alakuló elvárt kockázati hozamfelár. A felmérés 2006 végére 252,75, 2007 végére pedig enyhén erősebb eurójegyzést mutat.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet