BUX 139631.57 0,56 %
OTP 45700 0,88 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még fogyaszthatók az önkormányzatok

2006. január 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Igencsak differenciált kérdés, hogy az önkormányzati szférában milyen lehetőségek mutatkoznak a leépítésekre, vagy ahogy Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára fogalmaz, a racionalizálásra. Az önkormányzati szféra az aktuális költségvetési törvény miatt gyakorlatilag folyamatosan racionalizál – vélekedik a főtitkár. Szerinte jelenleg a helyhatóságokhoz tartozó köztisztviselői kar területén mutatkoznak megtakarítási lehetőségek. A magyarországi településszerkezetből adódóan sok kis településen csupán néhány fős önkormányzat működik, amelyeket számos esetben kritizál jogosan a lakosság. Zongor úgy véli, az internet korában ezen testületek működtetése nem feltétlenül szükségszerű. A jelenlegi visszás helyzet az önkormányzati törvény helytelen megalkotása nyomán alakult ki: bármely település működtethet önkormányzatot, ha talál jegyzőt. A tisztséghez kötődő szabályozás pedig igen megengedő: akár államigazgatási tanulmányokat folytató hallgató is betöltheti azt. A jelenleg működő önkormányzatok számát (ez most 3200 felett van) megfigyelők szerint így mindenképpen túlzottnak lehet ítélni. Egyes kérdések esetében ugyanakkor a döntéshozás decentralizálása javíthatná a jelenlegi szétaprózott és pazarló rendszert – véli Zongor.
További megtakarításra nyújtana lehetőséget az önkormányzati képviselők tiszteletdíja, ami a főtitkár szerint a teljesítményhez képest aránytalanul magas. A tiszteletdíjak mérséklése többek között gátat vetne a megélhetési politikusi réteg kialakulásának, illetve gyarapodásának is. A helyhatóságokhoz tartozó közalkalmazottakat illetően viszont az a furcsa helyzet állt elő, hogy a törvényi szabályozás alapján létszámhiányt és a megfelelő képzettség hiányát regisztrálták. Különösen igaz ez a szociális szférában, ami folyamatos vitákra ad okot a mindenkori kormányzattal, ám Zongor szerint a jogharmonizáció során sokszor szükségesnél – és elvártnál – magasabbra került a mérce.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet