BUX 139631.57 0,56 %
OTP 45700 0,88 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lezárult a kamatcsökkentési periódus?

2006. január 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybank monetáris tanácsa (MT) legutóbbi kamatdöntő ülésén egyhangúan szavazott a tartás mellett – derült ki az MT-ülés rövidített jegyzőkönyvéből. A tanács elnöke nem is bocsátott szavazásra alternatív verziót. A jegybankárok egyetértettek abban, hogy a jelenlegi kamatszint mellett jó eséllyel elérhető a 2007-es 3 százalékos inflációs cél, a további kamatlépéseket illetően azonban már megoszlottak a vélemények. Egyes tanácstagok véleménye szerint a monetáris kondíciók változatlanul hagyása indokolt, mások úgy vélték, az infláció tényezőinek és trendjének alakulása további kamatcsökkentést is lehetővé tenne, aminek ugyanakkor határt szab a jövőbeli bizonytalanság miatt emelkedő elvárt kamatprémium.
Vita bontakozott ki emellett a monetáris politika mozgásteréről, s arról, vajon lezárult-e az elmúlt két évet jellemző hiteles kamatcsökkentési periódus. Az államháztartás helyzetét és az állam növekvő eladósodását a tagok aggályosnak és hosszabb távon fenntarthatatlannak minősítették, így elkerülhetetlen szerintük a fiskális kiigazítás. Ennek inflációra gyakorolt hatása pedig a lépések időzítésétől és a megvalósítás módjától függ, amely ma még nem ítélhető meg. Éppen ezért a jövőben szükséges kamatlépések iránya az elmúlt időszakhoz képest sokkal nehezebben jelezhető előre. A konjunktúra alakulásáról többen megjegyezték, hogy élénkülése nyomán nem látni az inflációs nyomás erősödését, a bérek alakulása, valamint a jövő évi bérmegállapodások azt tükrözik, hogy a gazdaság szereplői alkalmazkodnak az alacsony inflációs környezethez.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet