Decemberben is forgalomban gazdag hónapot zárt a magyarországi szállodaipar: a legalább háromcsillagos honi hotelek kihasználtsága 42,1 százalék volt – adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal. Ez gyakorlatilag megegyezik az egy évvel korábbi eredményekkel, ekkor a felső kategóriás helyek vitték a prímet, a kapacitások jelentős bővülésével párhuzamosan. A budapesti négy- és ötcsillagos szállodák decemberben 51 százalékos szobafoglaltságot jelentettek, míg az év egészében 72, illetve 71 százalék jött össze. Nem maradtak el sokkal tőlük a háromcsillagosok a maguk 43, illetve 67 százalékával.
Szilveszterkor 90–100 százalékos kihasználtsággal működtek a szállodák, elsősorban a fővárosi, magasabb kategóriás hotelek voltak tele – mondta lapunknak Kopócsy Andrea, a Magyar Szállodaszövetség elnöke. Azzal azonban, hogy január elseje vasárnapra esett, rövidebb lett az év vége, a vendégek már aznap elutaztak. December egyébként erősen utószezonnak számít, az átlagos kihasználtság a budapesti ötcsillagos szállodák esetében sem haladja meg az 50 százalékot, vidéken pedig alig több mint 30 százalék. Az év utolsó napjaiban viszont jelentősen megugranak az árak: miközben a vendégéjszakák száma csupán 3,2 százalékkal emelkedett decemberben év/év alapon, addig a bruttó szobaárbevétel 20,5 százalékkal nőtt, szilveszterkor pedig 30–50 százalékos áremelés is elérhető. Így 2005. január–decemberben a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 200 forint volt, míg egy-egy kiadható szállodai szobára átlagosan 9200 forint bruttó szobaárbevétel jutott, ez folyó áron 1300 forintos bővülés az egy évvel korábbihoz képest.
