BUX 139656.19 0,58 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó alkalom az év vége az áremelésre a hoteleknek

2006. január 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Decemberben is forgalomban gazdag hónapot zárt a magyarországi szállodaipar: a legalább háromcsillagos honi hotelek kihasználtsága 42,1 százalék volt – adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal. Ez gyakorlatilag megegyezik az egy évvel korábbi eredményekkel, ekkor a felső kategóriás helyek vitték a prímet, a kapacitások jelentős bővülésével párhuzamosan. A budapesti négy- és ötcsillagos szállodák decemberben 51 százalékos szobafoglaltságot jelentettek, míg az év egészében 72, illetve 71 százalék jött össze. Nem maradtak el sokkal tőlük a háromcsillagosok a maguk 43, illetve 67 százalékával.
Szilveszterkor 90–100 százalékos kihasználtsággal működtek a szállodák, elsősorban a fővárosi, magasabb kategóriás hotelek voltak tele – mondta lapunknak Kopócsy Andrea, a Magyar Szállodaszövetség elnöke. Azzal azonban, hogy január elseje vasárnapra esett, rövidebb lett az év vége, a vendégek már aznap elutaztak. December egyébként erősen utószezonnak számít, az átlagos kihasználtság a budapesti ötcsillagos szállodák esetében sem haladja meg az 50 százalékot, vidéken pedig alig több mint 30 százalék. Az év utolsó napjaiban viszont jelentősen megugranak az árak: miközben a vendégéjszakák száma csupán 3,2 százalékkal emelkedett decemberben év/év alapon, addig a bruttó szobaárbevétel 20,5 százalékkal nőtt, szilveszterkor pedig 30–50 százalékos áremelés is elérhető. Így 2005. január–decemberben a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 200 forint volt, míg egy-egy kiadható szállodai szobára átlagosan 9200 forint bruttó szobaárbevétel jutott, ez folyó áron 1300 forintos bővülés az egy évvel korábbihoz képest.

Molnár Csaba
Molnár Csaba
Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet