BUX 139618.92 0,55 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még nem kellett a vészforgatókönyv

2006. január 5. csütörtök, 16:57

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

napi gazdaság
Több vészforgatókönyvvel is készült a PM a 2005-ös költségvetési év zárására, de végül nem kellett ezekhez nyúlni – derült ki a Pénzügyminisztérium tegnapi sajtótájékoztatóján. A pénzforgalmi deficit az utolsó prognózisnál és a törvényi előirányzatnál is közel 40 milliárd forinttal jobban alakult, így az államháztartás önkormányzatok nélkül számított hiánya 984,4 milliárd forint lett. Ebben fontos szerepet játszottak a Budapest Airport Rt. privatizációjából befolyt, illetve a Mol által befizetett többlet-százmilliárdok. A ferihegyi summából a PM a jelek szerint folyó kiadásokat is fedezett, ellentétben a kormány eredeti terveivel. Pedig a magyar fiskális politikát árgus szemekkel figyelő piaci befektetőket a szigor jobban itt tartaná – derül ki a lapunk által megkérdezett elemzők véleményéből. A nemzetközi környezetben csökken a kockázatvállalási hajlandóság, a befektetők könnyen a fundamentumok szempontjából gyenge piacok ellen fordulhatnak. Az elemzők egyöntetűen úgy látják: az idei év kulcskérdése az, hogy tartósan is csökkenő pályára tudják-e állítani az államháztartás deficitjét. A választások után színt kell vallani: ha a jövő évi büdzsé nem hoz számottevő korrekciót, akkor jelentős tőkekivonás mehet végbe, ami a forint gyengüléséhez és hozamemelkedéshez vezethet, a piac bizalmának visszaszerzése viszont kismértékű kamatcsökkentést is hozhatna az év vége felé. A politikai választék ma olyan, hogy a lefelé mutató kockázatok nem nőnek egyik nagy tábor győzelmével sem: akárki nyer, meg kell lépnie a reformokat.

Molnár Csaba
Molnár Csaba
Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet