Baka Zoltán
A magyar politikai helyzet ismeretében nem meglepő, hogy a két legnagyobb parlamenti párt gazdaságpolitikáért felelős tagja teljesen eltérően értékeli a mögöttünk hagyott évet az újév apropóján lapunknak adott interjúkban. Veres János pénzügyminiszter szerint a magyar gazdaság tavaly közelebb jutott az euró 2010-es bevezetéséhez, Varga Mihály volt pénzügyminiszter viszont visszalépést lát e téren. Abban azért mindketten megegyeznek, hogy az ország érdeke a közös valuta mihamarabbi bevezetése; Varga szerint vigyázni kell arra, hogy ezt a folyamatot ne kísérje a forint árfolyamának gyengülése.
Mindkettejük következő ciklusra szóló programjában nagy hangsúlyt kap a vállalkozásfejlesztés, és a módszereket tekintve is nagy az átfedés: az adóterhek megnyirbálását tartják egyaránt üdvözítőnek. A pénzügyminiszter a már elfogadott ötéves adóprogramtól és az állami bürokrácia csökkentésétől vár jelentős eredményeket, míg a Fidesz politikusa radikálisabb adócsökkentéseket helyezett kilátásba. Különbség még annyi fedezhető fel, hogy Varga Mihály a – jellemzően külföldiek által igénybe vett – nagyberuházásokra szabott támogatásokat megnyitná a magyar vállalkozók előtt is. Feltettük a kérdést, mit szólnak a Financial Timesban megjelent állításhoz, miszerint a magyarok jobban élnek mint valaha. Ezzel megint törésponthoz jutottunk: Veres János szerint lényegesen jobban élünk, mint négy évvel ezelőtt, míg Varga Mihály szerint sok honfitársunk kijönne a béketűréséből, ha ezt a kérdést egyenesen nekiszegeznék.
