Az adórendszer 2006-os változásai nyomán a GDP arányában 1,6 százalékponttal, 36,3 százalékra csökken az államháztartás adó- és járulékbevétele – mondta Katona Tamás, a pénzügyi tárca közigazgatási államtitkára. A 330 milliárdos bevételkiesést jelentő tehercsökkenéstől a szaktárca többek között az adómorál javulását várja, amelynek érdekében az adó- és a vámhatóság részéről is hathatós közreműködést várnak. Az adó-ellenőrzési irányelvet ugyan csak február 20-án köteles közzétenni a szakminiszter, ám már most is tudható, hogy kiemelten kezelik jövőre a foglalkoztatással összefüggő esetleges jogsértéseket, az áfafizetési fegyelem teljesülését, valamint tovább szigorodik a jövedéki ellenőrzés – elsősorban az adóraktáraknál, a dohánytermékeknél és az üzemanyagoknál.
Ma egymillió állampolgár fizeti adó- és járulékterheit minimálbér után. A PM szerint lényegesen kevesebben vannak azok, aki valójában minimálbérből élnek, a makroadatok ezt mutatják – véli Katona. A hatósági ellenőrök munkáját a közeljövőben elkészülő ágazati jövedelmezőségi mutatók segíthetik, amelyeket az APEH a 2003–2004-es adatok, valamint szakmai szervezetek standardjai alapján állít össze. A jelenlegi munkafázisban a mutató nevezőjében a nettó árbevétel, számlálójában pedig az eredmény szerepel majd – mondta Karácsony Imréné helyettes államtitkár, aki szerint a cégek jövedelmezőségének és az arányszámnak az egyezősége csupán egy lesz a hatóság által alkalmazott tucatnyi kockázatelemzési szempontból.
Körültekintőbb kontroll lesz a regisztrációs adónál is. A jelenlegi rendszerben – az igazolás hamisításával – könnyen előfordulhat, hogy az adó megfizetése nélkül helyeznek forgalomba egy használt járművet. Jövőre havi rendszerességgel szolgáltatnak adatot a regisztrációs adót beszedő vám- és pénzügyőrségnek az okmányirodák, vagyis a kontroll valószínűleg 2006-ban is csak utólagos lesz, de az ideinél rendszeresebb.
