BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pártvélemények

2005. december 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

MSZP
Az idei költségvetéshez hasonlóan jövőre sem lesz gond a hiánycél teljesülésével, a 2006-os büdzsé hiteles – értékelte a tegnap elfogadott jogszabályt Szabó Lajos. Az MSZP költségvetési munkacsoportjának vezetője szerint nem aggályos a hiánycél teljesülése szempontjából, hogy számos feladat finanszírozására az intézményi tartalékkeretekben találtak fedezetet egyes módosító indítványok elfogadásával (ilyen volt az önkormányzati béremelés fedezetéül szolgáló 21,5 milliárdos átcsoportosítás, amelyről még tegnap szavazott a T. Ház). A vitafolyamat sikereként könyvelte el Szabó, hogy rendeződött az önkormányzati normatívák, az önkormányzati bérfejlesztés fedezetének ügye, az egyház-finanszírozás, valamint a szociális normatívák kérdése, továbbá a 2006-os költségvetés biztosítja az uniós forrásokhoz kellő nemzeti társfinanszírozás fedezetét is. A képviselő kiemelte továbbá, hogy az elmúlt hat év relációjában a 2006-os büdzsé módosítja a legkevesebb jogszabályt: az adózási tárgyú módosítók kiemelésével 15-re csökken az érintett törvények száma, míg 1999-ben 50, 2000-ben 25, majd 30, 29, 2004-ben pedig 34 volt.
SZDSZ
A két kormánypárti frakció vállalta és teljesítette is, hogy a módosítások során nem kezdeményez olyan változtatást, amely növelné a 2006-os büdzsé hiányát, vagyis az elmúlt 15 év történetében most először fordul elő, hogy a választás évében nem osztogató költségvetést szavaz meg a parlament – mondta lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. A büdzsét reális inflációval, növekedési ütemmel és tartható hiánycéllal fogadták el. Abszolút nyertesei nincsenek 2006-nak, de olyan területekről, rétegekről sem lehet beszélni, amelyek jelentősen rosszabbul járnának jövőre, mint az idén – véli Horn. Egyetlen kivételként az államigazgatást említi, ahol a megszorítások miatt 5–10 százalékos létszámcsökkentésre kerülhet sor jövőre. Az önkormányzatok oktatási és szociális feladataira szánt normatív finanszírozás ügyét azonban sikerült kielégítően lezárni. A költségvetési hiánnyal kapcsolatos piaci aggodalmakat illetően megjegyezte a szabad demokrata ügyvivő, hogy komoly visszaesés sem a részvénytőzsdén, sem a forintpiacon nem következett be, így a piac legfeljebb a nagy ellátórendszerek reformjának újbóli elmaradása miatt lehet elégedetlen. Sok helyütt valóban a tartalékkeret terhére sikerült forrást találni, a tartalékok szintje azonban még így is elég magas – mondta Horn.

Fidesz–MPP
A jövő évi költségvetés nyertesei a minisztériumok, különösen a Miniszterelnöki Hivatal jár jól, még többet költenek a kommunikációs kiadásokra – véli Varga Mihály, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, aki szerint a tehetetlen, sodródó gazdaságpolitika következményeit a lakosság egésze érzi majd, a GDP növekedésének hatásait az emberek nem élvezhetik. A 2006-os költségvetés vesztese az oktatás, illetve az egészségügy: utóbbi esetében 15 éve először fordul elő, hogy nemcsak reál-, hanem nominálértékben is csökkennek a rendelkezésre álló források. A közmunkaprogramokra az év első három hónapjában csak a keret töredékét, 17 százalékát lehet elkölteni, és rosszul járnak a települések is. Utóbbiaknak eredetileg 150 milliárd forintos elvonást ígértek be, végül azonban 32 milliárdot mégis sikerült visszacsempészni. Összességében az önkormányzatoknak így is jó 118 milliárd forinttal kevesebb jut jövőre, mint 2005-ben. Varga szerint nincsenek tartalékok a költségvetésben, úgy tűnik, mint ha csak fél évre tervezett volna a kormány, „utánunk az özönvíz alapon” Bár jövőre elvileg 4,7 százalékos GDP-arányos hiánnyal számoltak, egyes elemzők már most megkongatták a vészharangot, és nyolc-, sőt, akár tízszázalékos hiányt sem tartanak elképzelhetetlennek.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet