NAPI Gazdaság
képmellé
cím:
Két jelentős tőkeexportőr
szöveg:
Csányi Sándor, az OTP és Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója
Egyre markánsabb a magyar tőke jelenléte a kelet-közép-európai régióban, az Eximbank tapasztalata szerint határozottan növekszik a befektetők aktivitása, ami az exportfinanszírozási konstrukciók iránti kereslet növekedésében is tetten érhető. A környező országokban meghatározó a magyar vállalatok (Mol, OTP) jelenléte, Szlovákiában és Romániában az elmúlt években a hét legnagyobb tőkeexportőr ország közé tartozott Magyarország. Idén várhatóan rekordot döntenek a magyarországi rezidens vállalkozások tőkekihelyezései, ám szakértők szerint a statisztika kicsit csalhat, ugyanis nem minden tőkeexportként nyilvántartott befektetés mögött húzódik meg valódi tőkekiáramlás, gyakran adóoptimalizálási okokból születnek ilyen döntések. Érdekes tény, hogy a középvállalatok szinte teljesen hiányoznak a palettáról, amit megfigyelők ezek tulajdonosi szerkezetéből vezetnek le.
