BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágább lesz a finanszírozás

2005. december 6. kedd, 19:01

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

NAPI Gazdaság
„Amitől tartottunk, abban már benne vagyunk” – flottul idevágnak a Rákóczi fejedelmet búcsúztató rodostói sorok, amikor a keddi piaci történéseket vesszük számba. Öt év után újra B-vel kezdődő besorolásra tartja ugyanis csak érdemesnek az egyik hitelminősítő cég a magyar adósságpapírokat, így Dél-Afrika és Thaiföld társaságába került Magyarország. A hír megjelenése után látványos zuhanásba kezdett a tőzsde és erősödött az euró a forint ellenében. Az árfolyam aztán 254-nél visszapattant, majd késő délután a vártnál kedvezőbb államháztartási adat további lendületet adott a forinterősödésnek. A tőzsde viszont összehozott egy 530 pontos, 2,5 százalékos esést.
Elemzők szerint nagy meglepetést ezzel együtt nem okozhatott a leminősítés ténye, arra hónapok óta számítani lehetett. A kérdés inkább az, hogy mennyivel növekszik a kötvénykibocsátás kamatprémiuma a jövőben, ha a másik két hitelminősítő is követi a Fitch Ratingst. Erre pedig elég nagy az esély már a közeljövőben. De nem csak az Államadósság Kezelő Központban szívhatják emiatt a fogukat: hamarosan megjelenik a hitelpiacon az autópálya-építési projektet levezénylő szervezet és a főváros is, akiknek valószínűleg többe kerül majd a forrásbevonás e módja, mint eredetileg tervezték.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet