BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Agrárügyi leépítés: végleges búcsú

Az agrártárca és intézményei több mint 16 ezer fős állományából az idei 1197 fős leépítést jövőre újabb 966 fő elbocsátása követi; az utóbbi 3,4 milliárd forintba kerül a költségvetésnek.

2005. december 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az agrártárcát sem kerüli el a kormányzati leépítés: a tárca és intézményei több mint 16 ezres létszáma jövő év február 15-ig újabb 966 fővel lesz karcsúbb – jelentette be tegnap Gráf József szakminiszter az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága előtt. Ebben a körben idén már elbocsátottak 1197 dolgozót. Úgy tudjuk, az elbocsátottakat nem veszi át valamely külső intézmény, vagyis ténylegesen ennyivel apadhat az agrárigazgatás létszáma. A 2006. eleji leépítés egyszeri, 3,4 milliárd forint többletkiadással jár, ezt a központi költségvetés fedezi, míg a minisztérium saját büdzséje éves szinten 3,8-4,0 milliárd forintot takarít meg.
Amelyben a tavalyihoz képest amúgy is 16 százalékkal kevesebb – lapunk más forrásból származó értesülése szerint a múlt évi 63 milliárddal szemben 53 milliárd forint – áll rendelkezésre intézményi célokra. A létszámleépítés mellett további szervezeti átalakításokra is számítani lehet, de a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) és a megyei földművelésügyi hivatalok összevonására a korábbi tervek ellenére egyelőre nem kerül sor, bár „a jövő az, hogy végül egy hivatal lesz Magyarországon” – mondta a miniszter, hozzátéve: nem valósul meg az a másik elképzelés sem, amely alapján egységes irányítási rendszer keretében megyénként egy hivatalban működjön az agrár-szakigazgatási rendszer. A jövőre 12,1 milliárddal gazdálkodó, 1194 fős előirányzattal működő MVH-t és a falugazdász-hálózatot mindenesetre a leépítés nem érinti. Az MVH végleges akkreditációja e héten várható; a hivatalnál 15-20 százalékos létszámemelkedést ír elő az EU. Ezt egyelőre nem lehet megvalósítani, az átmeneti megoldás így az, hogy a falugazdászok ideiglenes áthelyezéssel az MVH-hoz tartoznak majd akkor, amikor a hivatali feladatokat látják el.
A költségvetésben jelenleg több mint 1,8 milliárd forint előirányzat szerepel a megyei agrárhivatalok létrehozására, amelynek fedezete ingatlanértékesítés – mondta Lengyel Zoltán, a mezőgazdasági bizottság fideszes alelnöke, aki szerint ma nem tudni, mely ingatlanokat kívánja eladni a szaktárca, sőt, a miniszter beszámolója szerint valószínűleg nem is lesznek ilyen hivatalok. December 19-én költségvetési végszavazás lesz, de egyelőre úgy tűnik, nem tudja senki, mi lesz 2006. január 1-től a minisztérium intézményeivel – véli Lengyel Zoltán.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet