BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem készülnek kompromisszumos javaslattal a V4-ek

2005. december 1. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem készülnek kompromisszumos javaslattal a visegrádi országok (V4) a Tony Blair brit miniszterelnökkel ma Budapesten tartandó, az EU következő hétéves költségvetéséről szóló tárgyalásra. Gottfried Péter, az Európai Ügyek Hivatalának elnöke lapunkat arról tájékoztatta, hogy a brit javaslat még nem tekinthető hivatalosnak, a mai tárgyalás épp azt szolgálja, hogy kiderüljön, mi a brit kormány álláspontja a kérdésben. Gottfried Péter reméli, hogy nem a már megismert javaslattal készül a találkozóra Tony Blair, ami egyes hírek szerint lényegében 24,5 milliárd eurós forrásveszteséget eredményezne az újonnan csatlakozóknak. A brit javaslat ugyanis a nyár közepén megszületett, az uniós államok bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1,055 százalékát kitevő kompromisszumos ajánlat helyett 1,03–1,04 százalékra mérsékelné a közös kasszához való hozzájárulás mértékét, így viszont mintegy 10 százalékkal apadhat az új tagállamok által felszívható forrás a felzárkóztatásukat kiemelten szolgáló kohéziós alapból. Mint azt szerdai számunkban megírtuk, Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter szerint ebben az esetben mintegy 2 milliárd euróval (500 milliárd forinttal) kapna kevesebb támogatást a hét év alatt Magyarország.
Gottfried Péter elmondta, Magyarország változatlanul a kohéziós támogatást tekinti prioritásnak; a kormány abban érdekelt, hogy a támogatás mértéke ne csökkenjen a júniusban elért kompromisszum szintje alá és a felhasználási szabályok ne szigorodjanak, sőt, ahol lehet, rugalmasabbá váljanak.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet