Több milliárd forinttal növeli a tárcák által idén elkölthető keretet egy november 25-i keltezésű kormányhatározat. „A 2005. évi költségvetési egyensúlyt befolyásoló intézkedésekről” címet viselő határozatban a kabinet mentesíti a tartalékképzési kötelezettség alól a gazdasági és a szociális tárca bizonyos előirányzatait (energiagazdálkodás, illetve nemzeti civil alapprogram). Ezek az év elején együttesen 52 milliárd forintot tartalmaztak, vagyis a 10 százalékos tartalékolási kötelezettséggel számolva 5-5,2 milliárd forinttal bővülhet a fejezetek forrása. Ugyanebben a határozatban 5,8 milliárd forinttal mérséklik a még márciusban elhatározott, a központi költségvetés általános tartalékának 25 milliárd forintját érintő megtakarítást. További intézkedésként törölték az Igazságügyi Minisztérium maradványképzési kötelezettségét, illetve a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma esetében 555,7 millióra mérsékelték azt. Ezek a tételek lapunk számításai szerint 2,4 milliárd forint elköltését teszik lehetővé. További döntésként az általános tartalékból 5,81 milliárd forintot szabadítanak fel, ebből 1,9 milliárd a határon túli magyarok oktatási és kulturális programjainak támogatását szolgálja, a többit pedig a szociális tárca használhatja fel, humánszolgáltatási célra, illetve 1,4 milliárd a fejezeti tartalékot duzzasztja. A Gazdasági Versenyhivatalnak is jut kereken 7 millió forint.
