BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Itthon lemaradt az Xbox

2005. november 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Aratnak a konzolok a pc-vel szemben a mániákus játékosok körében. A nagynevű sorozatok (FIFA, Sims, Need for Speed) konzolon és számítógépen egyaránt megjelenő változatai közül immár Magyarországon is egyértelmű előnye van a PlayStation2 (PS2)-re készült kiadásoknak – mondta a NAPI Gazdaságnak Joó Ildikó, az Electronic Arts Magyarország Kft. marketingszakértője. Hozzátette, egyedül a gyerekek számára készülő játékok (mint a Harry Potter-sorozat) esetében lehet fele-fele arányról beszélni a PC–konzol-eladások kapcsán.
Jelenlegi becslések szerint 110-120 ezer PS2-tulajdonos van Magyarországon, akik körében egy jól menedzselt konzoljátékból – a már említett sorozatok mellett többek között ilyen a Gran Tourismo vagy a GTA – 20-25 ezer példány fogy (16 ezer forintos játékárral számolva ez 320–400 millió forintot jelent). Valamennyi hivatalos kiegészítő, így a kontroller, a memóriakártya, a dvd-távvezérlő és a tartóállvány is kapható hazánkban – tudtuk meg Sándor Csabától, a Sony PS2 magyarországi termékmenedzserétől. A közelmúltban megjelent az első teljesen magyar feliratozással készült játék, a FIFA 2006 – az Electronic Arts kiadásában –, magyar nyelvű kézikönyvet pedig régóta mellékelnek a legtöbb kiadványhoz. Kevéssé elterjedt egyelőre a PlayStation Portable (PSP) – a hordozható konzol ára meglehetősen borsos (70 ezer forint körüli), így Magyarországon jelenleg körülbelül ötezren birtokolnak ilyen high-tech kategóriás játékgépet. Hivatalos információ még nincs a Sony következő nagy dobásának, a PlayStation3-nak az itthoni megjelenéséről, de ha a cég követi a PS2-nél hat évvel ezelőtt alkalmazott kiadási ütemet, akkor jövő karácsonyra kerülhet a boltokba az újdonság. (A Sony szerint 2006 márciusában jelenik meg Japánban a PS3, az év ugyanezen időszakában került forgalomba a PS2, amit decemberi magyarországi megjelenés követett.)
Jelentős ugyanakkor a Microsoft konkurens termékének, az Xboxnak a lemaradása, mivel a cég hazai képviselete hivatalosan nem foglalkozik a konzol terjesztésével. Ennek megfelelően Magyarországon körülbelül csak 10-12 ezer Xbox van a háztartásokban – ez a PS2-forgalom 10 százalékát jelenti. A Microsoft december másodikán dobja piacra Európában új generációs konzolját, az Xbox 360-at, várhatóan óriási érdeklődés mellett. Az alapgép ára 299,99 euró. Hazánkban várhatóan csak jövőre indul a játékgép forgalmazása. Ha azonban a Microsoft itteni képviselete továbbra is az eddigihez hasonló érdeklődést tanúsít a téma iránt, kétséges, hogy Magyarországon is tanúi lehetünk majd olyan jeleneteknek, mint az Egyesült Államokban, ahol a megjelenés napján két óra alatt 400 ezer Xbox 360 fogyott el.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet