A magyar GDP-növekedés vásárlóerő-paritáson és reálértékben is a legnagyobb ütemű volt az elmúlt években a térségben, a kivitelünk is bővül, annak ellenére, hogy a célországok importja csökken, vagyis versenyképes, jó termékeket gyártunk, amelyekre igény is van – mondta tegnap a Dinamikus gazdaság című konferencián Veres János pénzügyminiszter. Cséfalvay Zoltán, az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem professzora azt fejtegette, hogy a magyar gazdaságban a multinacionális vállalatok és az államilag finanszírozott beruházások az elsődleges forrásai a növekedésnek. A multinacionális vállalatok betelepülése és a kis hozzáadott értékkel előállított termékek korszaka mostanra véget ért, így váltani kell. Véleménye szerint mivel Magyarországon nincs elegendő tudás- és tőkefelhalmozás, az adóversenyben kell lépni.
Veres János szerint azonban az adócsökkentési lehetőségek határán áll Magyarország. A mostaninál radikálisabb adócsökkentésre már nincs lehetőség, erre a célra ugyanis az adócsökkentések ellentételezésére szükséges 240 milliárd forintnál többet nem lehet megtakarítani a költségvetésben, ráadásul a foglalkoztatási terhek csökkenésének is kétségesek a hatásai. A pénzügyminiszter szerint a január elsejétől érvényben lévő 50 százalékos járulékmentességet alig ezer cég vette igénybe, így a várttal szemben nem bővült jelentősen a foglalkoztatás, ezért a százszázalékos mentességnek sem lehet előrevetíteni a hatását. Veres János kijelentette: az államháztartás, az önkormányzatok, az egészségügy és az oktatás reformját 2006 nyarán el kell kezdeni, ellenkező esetben az unió GDP-növekedéséhez viszonyított kétszázalékos előnyt elvesztheti a magyar gazdaság.
