BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alig ekhóznak jövőre

2005. november 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Alig tízezer vállalkozó választja jövőre az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho), ennek is tizede lehet az, aki az egyszerűsített vállalkozási adót (eva) cseréli le az új adóra – becsüli a PM. A tárca nem vár számottevő bevételt az ekhóból, az szja-t és a tb-járulékokat kiváltó adó legfeljebb pár milliárd forintot hozhat.
A PM előrejelzéséből kiindulva, számításaink szerint 5–8 milliárdos adóalap után fizethetik meg az ekhót a vállalkozások jövőre, vagyis egy adózó után éves szinten átlag 250 ezer forint bevételhez juthat a büdzsé. (A 35 százalékos adókulcsból 15 százalék a munkavállalót, 20 százalék pedig a munkaadót terheli.) Eközben a jövőre várt 105 ezres evás körben az egy adózóra jutó fizetendő adó 1,12 millióról 1,01 millió forintra mérséklődik.
Zara László adószakértő szerint a jelenlegi 82 ezres eva-körből 2000 egyéni és 2500 társas vállalkozás végez olyan tevékenységet, ami alapján az ekhóba is beférnének; többen, mint ahányan a PM szerint ténylegesen választják majd az új adót. Vagyis a kormányzati hatásvizsgálatokban is számolhatnak azzal, hogy az ekhóval kompatibilis evások egy része a fenyegető munkaügyi retorziók ellenére sem választja az új adót.
A potenciális ekhósok többsége valószínűleg a jelenleg munkaviszonyban foglalkoztatottakból kerül ki. Várhatóan sokan a finom munkaadói ösztönzésre önként választják majd ezt az adót, bár számukra kedvezőtlenebb adózási formát jelent – véli Zara.
Nem is az adófizetés miatt (evvel még jobban is járhatnak, mint ha munkaviszonyban maradnak), hanem mert kevesebb ellátáshoz férhetnek hozzá. A szakember szerint ilyen eseteket csak úgy lehet elkerülni, ha a munkavállaló munkaügyi pert indít, az APEH ugyanis nem vizsgálja a foglalkoztatás hátterét. Mivel a munkavállaló nyilatkozata szükséges az ekho választásához, így ha ez megvan, nincs mit vizsgálni. Érdekes lesz a helyzet az olyan vállalkozásoknál is, ahol lényegében mindenki evázik, mert itt mind a dolgozó, mind a munkáltató rosszul jár, ha az ekhót választja.
A kormánynak felesleges beavatkoznia a foglalkoztatási jogviszonyokba, a mostani helyzetet is az eva bevezetése szülte, ami „bekavart” egy már rendeződni látszó vitába: nevezetesen az eva bevezetése előtt már nem volt lényeges különbség az alkalmazotti és a vállalkozói alapú munkaviszony közterhelése között, ami a kedvező adókulcsú evával felborult – mondta az adószakértő.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet