A száz lépés programjának részeként az új földprogram lényege, hogy elsősorban azoké legyen a föld, akik megművelik – mondta Gyurcsány Ferenc a Parlamentben hétfőn, mivel a kormány módosítani kívánja a Nemzeti Földalapról (NFA) szóló törvényt. A miniszterelnök szerint a módosításnak három célja van. Egyrészt földet kívánnak adni ingyenes vagyonkezelési joggal – a módosítási javaslat szerint nemcsak ingyenes vagyonkezelésbe adás, hanem egyes esetekben tulajdonba adás is történhetne – azoknak az önkormányzatoknak, amelyek nagyon fontos közfeladatokat szeretnének ellátni, munkahelyteremtő beruházásokat és a helyi lakosság igényéhez igazodó fejlesztéseket kezdeményeznek. Másrészt azért kapnának termőföldet, hogy a szociálisan rászoruló, a földet művelni akaró és képes emberek gazdálkodhassanak rajta. A törvény módosításának harmadik céljaként termőföldet árverésen is eladhatnak, hogy a gazdálkodók elérjék a versenyképes birtokméretet, és így erősödjön Magyarországon a birtokkoncentráció. A földalapból 100 ezer hektár termőföld eladását tervezi a kormány a magyar gazdálkodók számára.
A módosítási javaslat szerint több érv szól a törvény átfogó módosítása mellett. Így ugyanis az NFA-ba tartozó földek meghatározása pontosabb, a földalap és a KVI vagyoni körének elhatárolása egyértelműbb lesz. A javaslat tartalmazza az NFA vagyoni körébe tartozó földrészletek átruházási, illetve haszonbérbe adási lehetőségét, kivételes esetekben nyilvános pályáztatás mellőzésével is, illetve az NFA-hoz tartozó termőföldvagyont is lehetne nyilvános pályázaton kívül értékesíteni. A javaslat szerint a Földért életjáradék program keretében a magántulajdonban lévő védett és védelemre tervezett természeti területeket is megvásárolhatná az NFA.
