Eldőlt, hogy kötvénykibocsátásból finanszírozzák a hátralévő autópálya- és autóút-fejlesztések nagy részét – jelentette be Veres János pénzügyminiszter. A tervek szerint a jövő év első negyedévében jelenik meg a piacon ez az eurókötvény. A gyorsforgalmi úthálózat fejlesztéséről szóló törvény ezzel is kapcsolatos módosítását szerdán fogadta el a kormány, s ma már a parlament elé is kerül a javaslat.
A kötvénykibocsátás pontosabb összegét, illetve az egyéb körülményeket is megszabja, hogy pontosan mely sztrádaszakaszok beruházását finanszíroznák ebből a forrásból. Az év végére elkészülő listára azok az autópálya-szakaszok kerülhetnek fel erre, amelyek készültségi állapota – az Eurostat elvárásának megfelelőn – 50 százalék alatt van – tudta meg a NAPI Gazdaság.
Várhatóan 1,5–2 milliárd euró közötti kibocsátásról lesz szó, amelynek további részleteiről egyelőre csak annyi tudható, hogy a kibocsátó az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. lesz – mondta lapunknak Tóth Judit, a gazdasági tárca szóvivője. A kötvény fedezetéül pedig az a rendelkezésre állási díj szolgál, amelyet – a szolgáltatás fejében – az állam fizet az ÁAK-nak.
A gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésével kapcsolatos legújabb elképzelés megfogalmazására azt követően kényszerült a kormányzat, hogy az Eurostat megtorpedózta a terveket, amelyek szerint az államháztartáson kívülre helyeznék az összes beruházás finanszírozását. (A kabinet korábban a befejezéshez közeledő pályaszakaszok finanszírozását is így kívánta megoldani.)
Korábban a 2005–2008 közötti építkezések finanszírozásához hárommilliárd eurós kötvénykibocsátásról volt szó, a megváltozott feltételek miatt viszont kisebb összeg is elegendő lesz, a többit pedig költségvetési forrásból teremtik elő – tette hozzá Tóth.
