BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre is beindulnak az úthengerek a fővárosban

Látványos útfelújítások zajlottak az idén Budapesten. A lendület 2006-ban sem hagy alább, az útépítések mellett a négyes metró fejlesztése okozhat kényelmetlenséget a fővárosiaknak.

2005. november 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Szentendrei út vagy az Üllői út felújításához hasonló nagyszabású események minden bizonnyal sokaknak okoztak idén (is) bosszúságot, ám a Fővárosi Önkormányzat honlapján olvasható közvélemény-kutatás szerint a budapestiek lényegesen rosszabb közlekedési helyzetre számítottak, mint amilyet végül tapasztaltak, és úgy ítélik meg, megérte elviselni a közlekedési nehézségeket. Pedig ezekből volt bőven: ebben az évben 80 kilométer közút újult meg Budapesten, ebből 48 kilométer fővárosi forrás felhasználásával 8 milliárd forintért, 32 kilométer pedig a kerületek beruházásaként. Elkészült három metróállomás – az astoriai, a Batthyány téri, és a keleti pályaudvari – és a hozzájuk kapcsolódó vonalszakaszok rekonstrukciója is befejeződött, mindezek együttes költsége idén 7,6 milliárd forint volt. A 2003–2008 közötti metrófelújítás összértéke 43 milliárd forint, amelyet a BKV Rt. forrásaiból, illetve EIB-hitelből teremtenek elő.
Az új metróvonallal kapcsolatban összesen tizenkét tendert írtak ki: Vajda Pál főpolgármester-helyettes szerint a szerződéseket még az idén megkötik, a jövő év első felében pedig elkezdődhetnek a munkálatok. A teljes költség várhatóan 295 milliárd forint lesz. Megújulnak a nagykörúti villamosok is, jövő áprilistól próbajárat közlekedik (beszerzésük jelenleg is folyik, 40 milliárd forint értékben), 2007-re pedig a teljes nagykörúti villamosállományt modern, egy légterű, 54 méteres járművek alkotják majd. A közösségi, azon belül kiemelten a kötött pályás közlekedés fejlesztése a főváros egyetlen lehetősége, ha el akarja kerülni a másfél évtizeden belül esedékes káoszt – jelentette ki lapunknak Vajda Pál a budapesti közlekedésfejlesztési terveket értékelve.
Az útfelújítások a 2005–2013 időszakra meghirdetett Podmaniczky program keretében zajlanak. A kormány kötelezettségvállalása szerint felerészben finanszírozza a fővárosi útépítéseket. Jövőre 151 útszakaszt újítanak fel, ami 140 kilométert jelent. Az összköltség 16,1 milliárd forint, ebből 6,8 milliárd forint állami, 9,3 milliárd pedig önkormányzati pénz Vajda Pál elmondása szerint. Harminckilenc esetben már le is zárult a közbeszerzés, megkezdődtek a technikai előkészületek; ha minden a tervek szerint alakul, április közepén-május elején elkészülnek az utak. A programban többek között szerepel a Váci út Árpád út és Fóti út közti szakaszának felújítása (a 368 millió forintos fejlesztés kivitelezője a Strabag Rt.) és a Budaörsi út városhatár és Beregszászi út közötti része (204 millió forint, Viadom Rt.). A legtöbb beszerzést – 1,78 milliárd forint értékben – eddig egyébként a Mélyépítő Kft. nyerte el.
Jövőre folytatódnak a munkálatok az Üllői úton és a Szentendrei úton is. Ha a számadatok helytállónak bizonyulnak, 2006-ban átlagosan olcsóbban újítják fel a közutakat – az idei kilométerenkénti 166 millió forintos ár 114 millió forintra csökken. Minden bizonnyal emlékezetes lesz a Szabadság híd lezárása a metróépítési munkálatok miatt, Vajda Pál szerint azonban a fővárosiak ezt is könnyen átvészelik majd, mivel ez Budapest egyik legkisebb forgalmú hídja. Az országban csillagrendszerű úthálózat alakult ki, ami hatalmas közlekedési terhet ró Budapestre – ezt a problémát hivatott megoldani a M0-s tervezett fejlesztése.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet