Az APEH jövőre nyilvánosságra hozza a térségi, illetve tevékenységhez kapcsolódó jövedelmezőségi mutatókat, és azok a vállalkozások, amelyek nem verik le a lécet, kiemelt vizsgálatra számíthatnak – értesült lapunk. További szigorítások is várhatók a jövőben: a mulasztási bírság felső határa nem változik ugyan – továbbra is 200 ezer forint marad –, ám az adózás rendjéről szóló törvény néhány kiegészítése miatt jóval nagyobb pénzbüntetésre számíthatnak a kötelezettségeiknek eleget nem tevők – tájékoztatták lapunkat az APEH sajtóosztályán. Abban az esetben, ha az adóhatóság bizonyos időre lezárja az üzletet valamilyen vétség miatt, a tulajdonos azonban mégis kinyitja a boltot, illetve tovább tevékenykedik, a kiszabható maximális bírságot naponta felszámolhatják. Így egy hónapos lezárás esetén az ellenszegülés akár 6 millió forintos pénzbüntetéssel is járhat.
Eddig legfeljebb kétszázezer forintos bírságot fizetett az, aki nem jelentette be alkalmazottait, függetlenül attól, hogy egy vagy tíz emberről volt szó. A jövő évtől a bírságot viszont az összes feketén foglalkoztatott dolgozó után meg kell fizetni.
Januártól megszüntetik a munkáltatói adómegállapítást, a dolgozó továbbra is elkészítheti magának személyi jövedelemadó-bevallását, vagy az adóhatóságra bízhatja a feladatot. Ezzel várhatóan csökkentik a kifizetők terheit. A jövő évtől bevezetik a minősített adózó kategóriát, a pozitív adólistára kerülést az APEH-nál lehet majd kérelmezni. Minősített adózónak az a vállalkozási tevékenységet folytató személy számít, aki a kérelmezést megelőző három éven át működött, és ez idő alatt nem volt adóhiánya, nem indítottak ellene végrehajtási eljárást, valamint fizetési könnyítést s adómérséklést sem kért. Minősített adózóként a hitelintézeteknél előnyös elbírálásban bízhatnak azok a vállalkozások. Amennyiben a minősített adózó vétséget követ el, törlik a listáról.
