BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Most sem talált a PM

2005. november 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megint nem sikerült eltalálnia a Pénzügyminisztériumnak az államháztartás aktuális havi hiányát, ám ennek az utóbbi időben örülnek a József nádor téren, ugyanis az utóbbi hónapokban rendre felülbecsüli a tárca a tényleges deficitet. Az októberi hiány például mindössze 2,1 milliárd forint lett a tegnap kiadott gyorsjelentés szerint, ez jóval alacsonyabb a korábban prognosztizált 46 milliárd forintnál. Ennek részben a negyedéves áfabefizetések vártnál kedvezőbb alakulása lehet az oka – ennek megítéléséhez támpontot mindenesetre most sem ad a jelentés.
Ezzel együtt nem nyugodhatnak meg a PM-ben, ugyanis január óta 1061,6 milliárd forintra nőtt a bevétellel nem fedezett kiadások összege, amely majd' 40 milliárd forinttal meghaladja az idei éves – szintén helyi önkormányzatok nélkül számított – előirányzatot. Ráadásul a deficitet a „hétköznapi” folyamatokon túl további 107 milliárd forinttal emeli a sztrádaépítés elszámolásának fennakadása az uniós rostán: ennyi hitelt kell átvállalnia a büdzsének, amit a zárszámadási törvényben rendeznének, továbbá szintén nem számolható el egy százmilliárdos nagyságrendű, ugyancsak az autópályákhoz kapcsolható áfatétel, amely az idén javította volna a mérleget. Kérdéses még a – tervezett egyenleg teljesítéséhez szükségesnek tartott – Budapest Airport-privatizáció idei lezárása. Összességében tehát egyáltalán nem fest jól az államháztartás helyzete, és novemberben tovább súlyosbodhat (ez is tárca-előrejelzés), majd a remények szerint decemberben egy méretes szufficit állítja helyre – a PM reményei szerint.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet