BUX 139406.71 0,08 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Topon lehetnénk az EU-agrárlistán

2005. november 1. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az unióhoz újonnan csatlakozott tíz ország parlamenti mezőgazdasági bizottságainak elnökei Budapesten egyeztettek, s több kérdésben nyilvánították ki közös véleményüket – mondta Magda Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista elnöke. A találkozó résztvevői egyetértenek abban, hogy a tíz új tagországnak közös érdeke a 2007–2013-as időszakra szóló uniós költségvetés mielőbbi elfogadása, a felzárkóztatást elősegítő források biztosítása. Elfogadhatatlannak tartják ugyanakkor az agrár- és vidékfejlesztési alapok szintjének bármilyen mértékű csökkentését.
Az utóbbi kapcsán Magda lapunk kérdésére elmondta: a tíz ország elfogadhatónak tartaná 2007-től az egyenlő versenyhelyzetet a régi és az új tagok között, az EU–15-ök azonban ezt ellenzik, olyan vidékfejlesztést szeretnének, amelyben az újak kevésbé vennének részt, illetve a közvetlen termelési támogatást nemzeti forrásokból oldanák meg. Az agrárközgazdász számításai szerint egyébként amennyiben a jelenlegi támogatottsági szint fennmaradna és a különféle szubvenciókat – a jelenlegi szisztémával szemben – azonos szempontok szerint osztanák szét az EU 25 állama, illetve termelői között, Magyarország néhány éven belül az elsők között lenne az uniós rangsorban az agrárgazdaság szempontjából.
A tíz új tagország az uniós reformok továbbvitelét, a luxemburgi döntések hatásvizsgálatát az átmeneti időszak lejártát követően tartja csak megvalósíthatónak. Érdekeltek a cukorpiac reformjában, ám annak figyelemmel kell lennie a társadalmi, szociális, környezeti és gazdasági szempontokra is, így a tíz új tagország szakbizottságainak képviselői egy lényegesen lassúbb reformot támogatnak. Nem értenek egyet a csaknem 40 százalékos árcsökkentéssel, amennyiben ezt nem ellentételezik, illetve az Európai Bizottság által javasolt 60 százalékos kompenzációnál többet, 80–90 százalékot tartanak elfogadhatónak. A gabonaintervenciós készletek kezelése tekintetében javasolják az eddigi értékesítési politika megváltoztatását, az intervenciós készletek kül- és belföldi értékesítésének felgyorsítását.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet