Becslések szerint 30–40 milliárd forint takarítható meg, ha megvalósul az SZDSZ javaslata az önkormányzati képviselők 27 ezres létszámának felére csökkentéséről. A törvénymódosítási javaslatban, amely még a héten a parlament elé kerül, egyebek mellett a vegyes választási rendszer létszámhatárát tízezerről ötezerre csökkentenék annak érdekében, hogy minél több településen választhassanak saját egyéni önkormányzati képviselőt. Az önkormányzati létszámcsökkentés csak az első lépés a kisebb és hatékonyabb állam kialakítása felé – mondta lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Ennek jegyében a liberális párt megszüntetné a megyéket, mint közigazgatási egységeket (helyüket választott regionális önkormányzatok vennék át). Míg azonban a létszámcsökkentésről szóló törvényjavaslat elfogadása esetén a következő önkormányzati választásokat már ennek szellemében lehetne kiírni, a megyerendszer eltörlése annyira gyökeres változásokat eredményezne, hogy 2010 előtt eleve nincs esély a megvalósulására. Szintén 2010-re ölthet testet a kisebb parlament könnyen népszerűsíthető gondolata, ennek érdekében a liberálisok négypárti egyeztetést kezdeményeznek az országgyűlés 250 főre csökkentéséről. Nem hagyná változatlanul az SZDSZ a központi államapparátust sem, 2006-tól 11-re – 10 szakminisztérium és egy miniszterelnöki hivatal – módosulna elképzeléseik szerint a minisztériumok száma.
Legnagyobb megtakarítással a hétszázezresre becsült közszféra leépítése járna. Horn szerint egyharmados létszámcsökkentés lenne indokolt, de már százezer fős leépítéssel is 200–250 milliárd forint lenne megtakarítható. Ehhez hozzáadva a minisztériumok összevonásával és a felszabaduló ingatlanok kapcsán keletkező összegeket, valamint az önkormányzati reformot, évi 300–400 milliárd forint megtakarítást érne el az állam, ami már a költségvetési egyensúly szempontjából sem elhanyagolható tétel. Támogatják továbbá Sárközy Tamás kormánybiztos javaslatát, amely szerint a társasági törvény módosításával nonprofit társaságok váltanák fel a közhasznú társaságokat.
Az SZDSZ számít a többi párt támogatására, a fideszes Dorkota Lajos szerint azonban „újabb ígérettel állunk szemben, amelyből nem lesz semmi”. Az MSZP támogat minden olyan elképzelést, amely a bürokrácia leépítését célozza – mondta lapunknak Szabó Lajos, a költségvetési munkacsoport vezetője. Elképzelhetőnek tartják, hogy az önkormányzati választásokon kizárólag egyéni választókerületek működjenek, pártlisták nélkül.
