BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A befizetés hússzorosát kapják vissza

2005. október 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jövő évi adótörvények megszüntetnék azt a lehetőséget, hogy a társadalombiztosítással kötött külön megállapodás alapján jusson ellátáshoz a befizető. Mint a Népszabadság korábban megírta, az egészségügyi szolgáltatásra és pénzbeli ellátásra (gyes, gyed, táppénz) a jövőben nem lehetne külön megállapodást kötni, a már megkötött megállapodások a törvény kihirdetését követő hatodik hónap első napján a hatályukat vesztenék. A folyamatban lévő, vagyis a törvény hatálybalépése előtt már folyósított ellátásokat azonban nem érintené a rendelkezés. Így aki addig szerzett jogosultságot, az jogosult marad a kifizetésekre is.
Az adócsomag rendelkezik emellett a nyugdíjcélú befizetésekről is. A javaslat értelmében a magán-nyugdíjpénztári tagdíjfizetésre kötött megállapodás megszűnésével egyidejűleg a tb-nyugellátásra kötött megállapodás is érvényét vesztené. Ez a rendelkezés azonban nincs összefüggésben a magán-nyugdíjpénztári tagsággal nem rendelkező személyek által köthető megállapodásokkal: esetükben a hatályos szabályok szerint a megállapodás akkor szűnik meg, ha fizetési kötelezettségüket elmulasztják.
Tavaly év végéig 9906 nyugdíjmegállapodás volt érvényben a biztosító és a szerződők között; a Pénzügyminisztérium szerint a megállapodások számát érintően nagy volumenváltozás nem tapasztalható az elmúlt években. Az előző évben érvényben lévő 4300 egészségügyi megállapodás túlnyomó többsége, 90 százaléka 15 százalékos járulékra szólt, ami által a befizető természetbeni és pénzbeli ellátásra vált jogosulttá. A tárca kimutatása szerint a járulékfizetések alapja 110-120 ezer forint volt, ez féléves befizetés esetén 106 ezer forint bevételt jelentett személyenként a biztosítónak – tudta meg a NAPI Gazdaság. Az állam kifizetései két év alatt (ameddig egy ellátásra jogosulttá válik a biztosított hathavi befizetés után) jellemzően elérik a kétmillió forintot. A mérleg tehát könnyen megvonható: 106 ezer forint befizetéssel kétmillió forinthoz juthattak általában a külön szerződők. A minisztérium az aránytalanságok, illetve az ellátások igénybevételénél tapasztalható visszaélések miatt javasolja az ilyen szerződések lehetőségének megszüntetését.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet