Az uniós és a magyar foglalkoztatási statisztikák alapján úgy tűnik, hogy nálunk az alacsonyabb iskolai végzettségűek, valamint az idősebbek és a legfiatalabbak alkalmazásával akadnak alapvető gondok. Ezek azok a területek ugyanis, ahol a hazai adatok mélyen alulmúlják az átlagot. Az idén bevezetett kedvezmények nyilvánvalóan legalább ennek egy részén próbálnak segíteni (akadnak munkaerő-piaci vélemények, amelyek szerint a diplomás-minimálbér pedig az alacsonyabb iskolázottságúak alkalmazásának irányába terel).
Az október elseje óta használható startkártyát a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint eddig 3200 fiatal váltotta ki, a tárca reményei szerint már konkrét elhelyezkedési lehetőség ismeretében. A tárca által készített felmérésben egyébként a megkérdezett cégek 33 százaléka tervezett 2005-ben pályakezdő fiatalt foglalkoztatni – többségük a gép- és vegyiparból, a vendéglátásból, valamint az egészségügyi, szociális ellátás területéről került ki.
